Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Klopýtnutí Googlu nevěští pro digitální reklamu nic dobrého

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Společnosti Alphabet a Microsoft zveřejnily tržní výsledky za třetí čtvrtletí, a jsou chmurné. Zatímco Microsoft zaznamenal nižší zájem o stolní počítače, klopýtnutí Google nevěští nic dobrého pro digitální reklamu. Tyto výsledky následoval prudký propad akcií v případě obou firem, píší na BBC News.

  Společnost Alphabet uvedla, že její tržby vzrostly za tři měsíce do září jen o 6 procent na 69 miliard dolarů. Jak připomíná televize BBC, pozorujeme nejslabší tržní růst firmy vlastnící Google a YouTube v posledních deseti letech.

  Microsoft mezitím oznámil oslabující poptávku po stolních počítačích a dalších technologiích. Jeho tržby vzrostly o 11 procent na 50,1 miliardy dolarů. To je nejpomalejší růst za posledních pět let.

  Alphabet zpomaluje nábor nových pracovníků a Microsoft zaměstnance propouští. Tempo náboru již dříve zpomalil například provozovatel populární aplikace Snapchat, k propouštění se uchýlil Netflix a Twitter.

  Globální ekonomická krize způsobená vysokou inflací a turbulencemi na energetickém trhu nejvíce zasáhla technologický sektor. Ceny potravin i energií rostou, stejně tak jako úrokové sazby. Silný americký dolar navíc zdražuje zboží mimo USA, což se zase podepisuje na slabší poptávce.

  Google čekají těžké časy

  Společnost Alphabet vykázala ztráty z reklamy na YouTube, a to vůbec poprvé od jejich zavedení na platformu.

  „Pokud Google klopýtá, je to špatné znamení pro digitální reklamu obecně,“ řekla hlavní analytička společnosti Insider Intelligence Evelyn Mitchell. „Jestli se budou podmínky na trhu nadále zhoršovat, tak tohle neuspokojivé období znamená pro Google těžké časy,“ dodala.

  Poznamenala, že Google vždy vykazoval větší odolnost vůči poklesům výdajů za reklamu než sociální sítě jako Facebook či Snapchat.

  Microsoft očekává pro letošní rok pokračující trend v klesající poptávce po stolních počítačích a dalších produktech.

  Akcie obou technologických gigantů v úterý při obchodování mimo pracovní dobu prudce klesly.

  Technologické společnosti zaznamenaly v období pandemie covidu-19 skokový nárůst tržeb. Lidé v lockdownu a restrikcemi omezení pracovníci se totiž více spoléhali na moderní technologie.

  Ale kondice technologického sektoru v současném ekologickém klimatu vypadá o něco chmurněji, upozorňuje BBC.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS