Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Zaměstnanci největší továrny na výrobu iPhonů v Číně se střetli s policií

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Napětí kolem největší továrny pro výrobu iPhonů v čínském městě Čeng-čou ve středu eskalovalo. Zaměstnanci výrobního závodu společnosti Foxconn se totiž střetli s policií kvůli nesouhlasu s pracovními smlouvami. Vadí jim, že musejí pracovat pod přísnými pandemickými restrikcemi a požadují odškodné, uvedla stanice BBC News.

  Zaměstnanci největší továrny pro výrobu iPhonů v čínském městě Čeng-čou se střetli s policií a pracovníky úřadů v bezpečnostních oblecích, uvedl server BBC News. Svědci, kteří střet natáčeli, uvedli, že policie pracovníky zbila.

  „Změnili smlouvu, kterou nám slíbili,“ řekl jeden ze zaměstnanců továrny pod příslibem anonymity. „Chraňte naše práva, chraňte naše práva,“ ozývalo se z davu, který kameny a tyčemi rozbíjel okna továrny.

  Protestujícím totiž vadí, že musejí pracovat pod přísnými pandemickými restrikcemi. Rovněž si stěžovali na nevyhovující jídlo a riziko nákazy od zaměstnanců, kteří v továrně pracují déle.

  Foxconn totiž továrnu uzamknul koncem října, když se ve městě začala horšit pandemická situace. Společnost je nucena řídit se přísnou politikou nulového covidu Pekingu. Někteří vyděšení zaměstnanci firmy ovšem utekli.

  Chtějí jen slíbené odškodné a vrátit se domů

  Následně Foxconn začal nabírat zaměstnance nové, kterým slíbil vyšší mzdy a bonusy. Demonstranti ovšem tvrdí, že jim společnost odměny odmítá vydat. „Protestující pracovníci chtějí od vedení dostat odškodné a vrátit se domů,“ řekl další z demonstrantů pod záštitou anonymity.

  „Pokud nebudou řešit naše potřeby, budeme pokračovat v boji,“ řekl jeden z anonymních demonstrantů, který tvrdil, že jeden z demonstrantů byl těžce zraněn poté, co jej policie zbila.

  Jiný svědek BBC sdělil, že viděl jednoho zaměstnance Foxconnu ležet na zemi, přičemž nad jeho hlavou byla vidět krev.

  Foxconn uvedl, že bude spolupracovat se zaměstnanci i úřady, aby zabránil dalšímu násilí. Firma slíbila, že bude platit mzdu na základě smluv. Na ně si ovšem její zaměstnanci stěžují.

  Foxconn dále označil za nepravdivé zprávy, že nové zaměstnance nutil spád na ubytovnách s pozitivními. Veškeré ubytovny byly dezinfikovány a bezpečnost továrny prověřily místní úřady.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno