Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  WEEE: Letos se vyhodí přes pět miliard mobilních telefonů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Letos lidé po celém světě vyhodí 5,3 miliardy mobilních telefonů, uvádí zpráva Mezinárodního fóra o odpadech z elektrických a elektronických zařízení (WEEE). Upozorňuje tak na rostoucí problém elektronického odpadu, který zatěžuje životní prostředí a ohrožuje lidské zdraví. Informovala o tom stanice BBC News.

  Podle WEEE letos bude vyhozeno po celém světě 5,3 miliardy tun mobilních telefonů. Jedná se o odhad založený na údajích o globálním obchodu. WEEE jím varuje před nebezpečím elektronického odpadu, píší na BBC.

  WEEE upozorňuje, že mnoho lidí si své staré a již nepoužívané telefony raději ponechá, než aby je recyklovalo. Tato zařízení přitom obsahují vzácné materiály, jako je měď v drátech nebo kobalt v bateriích, které je nutné těžit.

  „Lidé mají tendenci si neuvědomovat, že všechny tyto zdánlivě nevýznamné položky mají velkou hodnotu a společně představují na globální úrovni obrovské objemy,“ řekl generální ředitel WEEE Pascal Lucy.

  Ne celém světě je odhadem 16 milionů mobilních telefonů a v Evropě se téměř třetina již nepoužívá.

  Těžba elektronického odpadu

  Podle výzkumu WEEE bude růst „hora“ elektrického a elektronického odpadu od praček a toustovačů po tablety, počítače a zařízení globálního polohového systému (GPS) do roku 2030 o 74 milionů tun ročně.

  Tento odpad obsahuje cenné materiály, které se však nerecyklují, zatěžují životní prostředí a navíc e-odpad obsahuje škodlivé látky ohrožující lidské zdraví. V otázkách znečištění životního prostředí patří mezi největší problémy současnosti.

  Začátkem tohoto roku zahájila Královská chemická společnost kampaň propagující těžbu elektronického odpadu za účelem výroby nových produktů. Také upozornila na válku na Ukrajině, která ohrožuje dodavatelské řetězce s drahými kovy.

  „Tato zařízení nabízejí mnoho důležitých zdrojů, které lze využít při výrobě nových elektronických zařízení nebo větrných turbín, baterií pro elektromobily či solární panely,“ uvedla Magdalena Charytanowicz z WEEE.

  Řádně recyklováno je podle WEEE o něco více než 17 procent e-odpadu. Mezinárodní telekomunikační unie OSN si stanovila za cíl zvýšit tento podíl na 30 procent.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS