Více
  2.1 C
  Czech
  Neděle, 4 prosince, 2022

  Evropský trh se smartphony zažil největší propad od vypuknutí pandemie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropský trh s chytrými telefony se stále nachází na dně a ještě nějaký čas se z něj na ekonomické výsluní nevyškrábe. Podle nejnovějšího průzkumu za sebou má nejhorší čtvrtletí od začátku pandemického období. Zotavování podle něj bude ještě dlouhé. Informoval o tom server SamMobile.

  Evropský trh s chytrými telefony zažil nejhorší čtvrtletí od vypuknutí pandemie nemoci covid-19. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Counterpoint, na něhož odkazuje web SamMobile, se trh se smartphony v Evropě meziročně propadl o 11 procent.

  Technologické společnosti „dusí“ zhoršující se ekonomické klima a pokračující geopolitická nejistota uprostřed pokračující války na Ukrajině, což brzdí Evropu se zbytkem světa ve zotavení z pandemie covidu-19, která zapříčinila nedostatek čipů.

  „Ve druhém čtvrtletí letošního roku šlo o smíšené výsledky meziročního srovnání zakrývající složitou dynamiku trhu. V porovnání s loňským rokem a dokonce i minulým čtvrtletím se v Evropě mnohé změnilo, a to jak z hlediska odvětví, tak makroekonomického hlediska,“ prohlásil zástupce ředitele Counterpoint Jan Stryjak.

  Jedničkou na trhu zůstává jihokorejský Samsung. V porovnání s druhým čtvrtletím v minulém roce vykázal nárůst prodeje v Evropě o 9 procent, přičemž o 5 procent navýšil svůj tržní podíl.

  Problém je, že druhé čtvrtletí v loňském roce bylo pro Samsung kvůli uzavírce továren ve Vietnamu velmi špatné. Dobrá čísla tak pouze vypadají jako dobrá čísla. Ve srovnáním s letošním prvním čtvrtletím dodávky smartphonů jihokorejského výrobce do Evropy vzhledem ke stažení firmy z Ruska klesly asi o čtvrtinu.

  Cesta ze dna bude dlouhá

  Kalifornská společnost Apple na tom byla podobně jako Samsung. Dodávky chytrých telefonů Appple do Evropy meziročně vzrostly o 3 procenta, stejně tak jeho podíl na trhu. Mezičtvrtletně se však drasticky propadly kvůli stažení společnosti z ruského trhu.

  Největší ránu však schytala čínská značka Xiaomi. Meziročně totiž zaznamenala propad dodávek smartphonů na kontinent o 39 procent. Její podíl na trhu poklesl o 8 procent.

  Špatně se dařilo také společnosti Oppo, kterou postihl propad dodávek smartphonů do Evropy o 26 procent a podílu na trhu o jedno procento.

  Na pátém místě se nachází firma Realme. Její prodeje v Evropě vzrostly o 21 procent a podíl na trhu o jedno procento.

  Situace je podle Stryjaka bezútěšná. „Mnoho zemí v Evropě sklouzává blíže k recesi a domácí politické napětí v mnoha zemích roste, například ve Francii, Německu a Spojeném království,“ řekl.

  On však věří, že dna již bylo dosaženo a trajektorie by měla začít mířit vzhůru. „Zotavení však bude nejspíše pomalé a dlouhé,“ dodal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS