Více
  2.1 C
  Czech
  Neděle, 4 prosince, 2022

  Apple nesmí v Kolumbii prodávat iPhony a iPady s 5G technologií

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kalifornská společnost Apple čelí problémům v Kolumbii. Jihoamerická země zakázala prodej iPhonů a iPadů s 5G technologií. Jedná se o vyvrcholení patentového spolu mezi cupertinskou firmou a švédskou telekomunikační společností Ericsson. Informoval o tom server iMore.

  Soud v Kolumbii zakázal dovoz iPhonů a iPadů5G technologií do země, napsal server iMore. Kalifornská společnost Apple totiž měla porušit patent telekomunikační švédské firmy Ericsson.

  „Méně než šest měsíců poté, co začala aktuální vlna sporů o porušení patentů Ericsson vs. Apple je již uplatňován úplný zákaz dovozu a prodeje,“ okomentoval situaci Florian Mueller ze společnosti Foss Patents. „Apple v současné době nemůže prodávat 5G iPhony a iPady v Kolumbii a nesmí je do této země dovážet.“

  Porušení patentu společnosti Ericsson se podle soudu v hlavním kolumbijském městě Bogotá týká zejména nejlepších jablečných smartphonů iPhone 12 a iPhone 13.

  Apple se proti nařízení odvolá. Prozatím však do amerického státu nesmí produkty porušující tento patent dovážet, přičemž soud zakázal jejich komercializování a propagaci. Společnost je ohledně toho podle soudu povinna komunikovat s maloobchodníky, vlastníky platforem sociálních médií, masmédii a platformami elektronického obchodu.

  Apple žaluje firmu v Texasu

  Soud rovněž Applu zakázal možnost podání protižaloby, tudíž má společnost svázané ruce. Z toho důvodu místo toho Apple žaluje Ericsson v Texasu o „jakékoliv pokuty, poplatky, penále a další náklady“, které v důsledku soudního příkazu kolumbijského soudu vzniknou.

  Apple v současnosti v Kolumbii žádný Apple Store nemá. Své produkty v zemi prodává s pomocí dopravců a maloobchodníků třetích stran.

  Kolumbie navíc nedisponuje aktivní 5G sítí. K porušení patentu ovšem mohlo dojít již při jejím testování, případně by k němu došlo v budoucnosti s plně aktivní 5G sítí v zemi, proto soud rozhodl, jak rozhodl.

  Smlouva ohledně 3G a 4G mezi firmami Ericsson a Apple vypršela minulý rok. Obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu, která zahrnovala technologii 5G. Aby produkty Apple mohl připojit k 5G síti, musí k tomu mít licenci. Bez ní ovšem v zemi zboží s touto technologií prodávat nesmí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS