Více
  16 C
  Czech
  Friday, October 7, 2022

  Brazílie zakáže prodej iPhonů bez nabíječek. Apple tak diskriminuje spotřebitele

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Brazilské ministerstvo spravedlnosti podle stanice BBC News uvedlo, že kalifornská společnost Apple musí uhradit pokutu ve výši 12,275 milionu realů za prodej iPhonů bez napájecích adaptérů. Ty výrobce nebude moci v Brazílii prodávat. Údajně diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“.

  Brazilské ministerstvo spravedlnosti zakáže cupertinské společnosti Apple prodej iPhonů bez napájecích adaptérů. Výrobce navíc musí za jejich prodej uhradit pokutu ve výši 12,275 milionu realů, uvádí BBC News.

  Brazilská spotřebitelská agentura Senacon, která žalobu na Apple podala, uvedla, že rozhodnutí firmy nezahrnout do balení s novými iPhony napájecí adaptéry diskriminuje spotřebitele prodejem nekompletního produktu.

  Apple se proti rozhodnutí odvolá. Pro agenturu Reuters sdělil, že bude s brazilskými úřady spolupracovat na vyřešení jejich obav. Dodal však, že již v minulosti v této záležitosti několik soudních sporů v Brazílii vyhrál.

  „Jsme přesvědčeni, že naši zákazníci jsou si dobře vědomi různých možností nabíjení a připojení zařízení,“ prohlásil Apple.

  Pokuta, včetně zákazu prodeje iPhonů bez napájecích adaptérů, přišla den před zveřejněním očekávaných nových telefonů iPhone 14, 14 Pro a hodinek Apple Watch Ultra.

  Podobnému problému Apple čelil minulý rok v São Paulu. Ze stejného důvodu jako nyní měl porušit spotřebitelské zákony. Akorát se rozhodnutí týkalo iPhonu 12.

  Apple se snaží snížit uhlíkovou stopu

  Apple přestal do prodejních krabic balit nabíječky a sluchátka v roce 2020 s uvedením iPhonu 12. Ještě předtím je ovšem přestal balit k Apple Watch. Důvodem byla snaha snížit uhlíkovou stopu zmenšeným balením.  

  „Někdy nezáleží, co vyrobíme, ale co nevyrobíme,“ řekla v roce 2020 na konferenci Apple viceprezidentka Apple pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy Lisa Jackson.

  Dodala, že na světě existují dvě miliardy oficiálních napájecích adaptérů Apple, které zatěžují životní prostředí.

  Firma Senacon, která za aktuální žalobou stojí, ovšem dodala, že argumenty odkazující na udržitelnost nestačí. Podle ní neexistují žádné důkazy o ekologických výhodách balení bez nabíječky.

  Společnost podle Senacon mohla pro snížení uhlíkové stopy zvážit alternativy. Například zavést jednotné USB-C kabely. V Evropské unii a možná i dalších zemích společnosti Apple nakonec nic jiného nezbude.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS