Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  EU schválila jednotnou USB-C nabíječku do dvou let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropská unie rozhodla o zavedení jednotného konektoru USB-C pro smartphony a další elektronické produkty. Uživatelům tak brzy postačí jediná nabíječka pro veškerá elektronická zařízení, díky čemuž se omezí elektronický odpad. Verdikt však znamená vážný problém pro společnost Apple, píše deník The Guardian. 

  Evropská unie rozhodla o používání jednotného konektoru USB-C. Verdikt se týká chytrých telefonů, tabletů, elektronické čtečky, sluchátek, fotoaparátů, herních konzolí, reproduktorů a notebooků, v jejichž konkrétním případě začne nařízení platit 40 dnů po vstupu v platnost na podzim v roce 2024, píše The Guardian

  Společný konektor znamená výhodu pro spotřebitele, kteří se již nebudou muset topit v hromadě nabíječek a pro veškerá zařízení napájená kabelem jim postačí pouze jedna jediná. Současně tak EU zakročí proti elektronickému odpadu, který aktuálně platí za vážný globální ekologický problém.

  „Dnes jsme v Evropě učinili společnou nabíječku realitou,” prohlásil mluvčí evropského parlamentu Alex Agius Saliba. „Evropští spotřebitelé byli dlouho frustrováni z toho, že se s každým novým zařízením hromadí další a další nabíječky. Nyní budou moci používat jednu jedinou nabíječku pro veškerou svou přenosnou elektroniku.”

  Apple je ovšem na jiné vlně

  V dnešní době používá moderní konektor USB-C většina elektronických zařízeních. Výjimkou je společnost Apple, která využívá vlastní Lightning kabely. To však od roku 2024 skončí, pokud hodlá kalifornská značka v Evropě dále své produkty prodávat. 

  Kabely s konektorem USB-C představil Apple v roce 2015 s 12palcovým modelem notebooku MacBook a tabletem iPad z roku 2018. Ostatní iPady s portem USB-C dodává Apple od roku 2020. 

  Zbytek jablečných produktů, zejména iPhony, používají Lightning kabely. Hlavní analytik společnosti CCS Insight Ben Wood se nicméně domnívá, že nařízení EU pro Apple kvůli používání USB-C konektoru u řady jeho produktů zase takový problém být nemusí. 

  Apple však podle informací serveru Euronews prohlásil, že ustanovení jednotného konektoru poškodí inovace a naopak zapříčiní nárůst elektronického odpadu. Své vyjádření však firma nekomentovala. Faktem je, že mít jednu nabíječku pro všechny se jeví jako mnohem praktičtější.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS