Více
  4.3 C
  Czech
  Sobota, 26 listopadu, 2022

  Nová specifikace pro konektor USB-C umožňuje napájet náročnější zařízení díky až dvakrát většímu výkonu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Výkon USB-C se zvýší ze 100 W na neuvěřitelných 240 W, díky čemuž bude podporovat napájení náročnějších zařízení.

  Skupina USB Implementers Forum, která tuto technologii vyvíjí, vydala v úterý revizi specifikací USB typu C verze 2.1. Největší změnou je podpora výkonu až 240 wattů. Nová 240wattová možnost se nazývá Extended Power Range (rozšířený rozsah napájení) neboli EPR.

  USB začal jako užitečný, ale omezený port pro připojení klávesnic, myší a tiskáren k počítačům. Později převálcoval Firewire a další porty, protože vyšší rychlost mu umožnila řešit náročnější úlohy. S nástupem mobilní revoluce se ukázal jako užitečný pro nabíjení telefonů, což připravilo půdu pro jeho využití nejen pro přenos dat, ale i pro napájení. Možnost rozšířeného rozsahu napájení 240 W znamená, že USB-C pravděpodobně opět rozšíří své pole působnosti.

  Nový USB-C by dokázal napájet i výkonné herní notebooky

  Nová specifikace USB-C by mohla napájet širokou škálu produktů, které vyžadují vyšší příkon, než jaký může poskytnout současná generace USB-C. USB-C s podporou EPR bude například moct napájet kancelářské tiskárny, monitory s rozlišením 4K a výkonné herní notebooky.

  Samozřejmě budou stále existovat výjimečně výkonné notebooky, které budou vyžadovat více než 240 W energie. U některých notebooků jsou 330W napájecí zdroje stále standardem a vždy se najdou exotické notebooky, které ke svému fungování potřebují více než jeden napájecí zdroj. Herní stolní počítače obecně vyžadují mnohem vyšší výkon, pro nejnovější grafické karty stolních počítačů je potřeba 650W nebo vyšší zdroj.

  USB-C s novou specifikací poznáte podle nápisu „EPR“. „Všechny kabely EPR musí být viditelně označeny identifikačními prvky kabelu EPR,“ stojí v části požadavků USB-IF na novou specifikaci. Kabel bude muset podporovat proud až 5 A a napětí 50 V.

  Zatím není oficiálně známo, kdy se tyto nové kabely s podporou EPR dostanou na trh, ale vzhledem k tomu, že organizace USB-IF úzce spolupracuje s téměř všemi významnými výrobci technologií, jako jsou Apple, AMD, Intel, Dell, Google a mnoho dalších, je pravděpodobné, že až začne nahrazovat stávající standard, dočkáme se jeho široké implementace v novém hardwaru.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS