Více
  21.6 C
  Czech
  Friday, October 7, 2022

  Evropská komise Apple obvinila z porušení hospodářské soutěže

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropská komise obvinila společnost Apple z toho, že konkurenčním firmám neumožnila přístup k platební službě Apple Pay. Porušila tím právo hospodářské soutěže. Takové chování totiž muže vést k vyloučení konkurence, snížené inovaci a zúženým volbám pro zákazníky. Apple obvinění odmítá a Evropské komisi slibuje spolupráci, píše BBC News. 

  Apple čelí obvinění ze strany Evropské komise, píše BBC. Měl porušit právo hospodářské soutěže tím, že zablokoval platební služby pro iPhony Apple Pay v případě konkurenčních firem. 

  Takové chování muže mít vylučující účinek na konkurenci. Vede ke snížené inovaci a menším volbám pro zákazníky. 

  Pokud bude Apple uznán vinným, uhradí pokutu ve výši 10 procent svého loňského zisku, který činil 36,6 miliardy dolarů. Cupertinská společnost však obvinění odmítá a komisi v šetření přislíbila spolupráci. 

  „Předběžně jsme zjistili, že společnost Apple mohla ke zvýhodnění vlastního platebního systému Apple Pay cíleně omezit férovou soutěž,” řekl úředník, který stojí v čele vyšetřování. 

  Společnost zastavila přístup ke „komunikaci v blízkém poli“ (NFC), což je technologie v pozadí Apple Pay. 

  Apple tvrdí opak

  Apple ovšem tvrdí pravý opak. Firma podle svých slov všem zákazníkům v Apple Pay poskytuje rovnocenný přístup. 

  Podle vedení firmy navíc Apple zavedl nejlepší standardy v oblasti bezpečnosti a soukromí. Činnost společnosti však podle Evropské komise nemůže být ospravedlněná jenom obavami o bezpečnost zákazníků. 

  Výkonná viceprezidentka Evropské komise Margrethe Vestager řekla, že chování Apple naznačuje možné zneužití své tržní dominance, a to je nelegální. 

  Pokud by Apple Pay chtěla používat třetí strana, musela by projít testem a zaplatit poplatek. 

  „Budeme pokračovat v jednání s Evropskou komisí, abychom zajistili, že evropští spotřebitelé budou mít přístup k platebním možnostem dle vlastního výběru v bezpečném a zabezpečeném prostředí,” uvedlo vedení Apple. 

  Komise pak Apple obvinila také z porušení hospodářské soutěže v roce 2015, tedy v době zavedení Apple Pay. Evropská unie také Apple obvinila z porušování férově soutěže kvůli jejich nastavení aplikace Apple Store a iTunes.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS