Více
  21.6 C
  Czech
  Friday, October 7, 2022

  Apple v Rusku čelí žalobě kvůli vypnutí Apple Pay. Odškodnění bude tučné

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Apple v Rusku čelí žalobě kvůli pozastavení platební služby Apple Pay v reakci na vojenskou agresi vůči Ukrajině. Cupertinská společnost uživatele odstřihla od ruské platební karty Mir, která dokázala obejít prvotní omezení služby. Uživatelé v Rusku ve spolupráci s advokátní kanceláří angažující se v podobném incidentu s Netflixem podali hromadnou žalobu. Apple si nejspíše bude muset sáhnout hluboko do kapes. Informoval o tom server iMore. 

  Apple koncem února v Rusku pozastavil svou platební službu Apple Pay tím, že přestal podporovat ruskou platební kartu Mir schopnou obejít její prvotní omezení.

  Technologický gigant ruský trh bojkotoval společně se Samsungem a dalšími technologickými giganty v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Také uzavřel kamenné prodejny, pozastavil online obchod a přerušil dodávky zboží do země. 

  Odpověď ruských uživatelů na sebe dlouho nenechala čekat. Máme tu případ podobný nedávné žalobě na Netflix

  Podle informací serveru iMore uživatelé na cupertinskou společnost podali žalobu prostřednictvím advokátní kanceláře Černyšov, Lukojanov. Jedná se o tu samou advokátní kancelář, která má prsty v případu Netflixu, tedy Černyšov, Lukojanov a partneři. 

  Morální újma ruských uživatelů 

  Není jasné, jak vysoké odškodnění Apple bude muset zaplatit. Po Netflixu advokátní kancelář požaduje 60 milionů rublů (asi 17 milionů korun). Lze tak soudit, že po Apple bude vyžadována podobně značná suma.

  V obou případech advokátní kancelář tvrdí vesměs to samé. Společnosti Apple i Netflix porušily práva ruských uživatelů.

  V případě Apple kancelář tvrdí, že ruské uživatele cíleně morálně poškodila a proto odškodné musí být značné. Vyzývá, aby se každý uživatel, který se jednáním Netflixu cítí poškozen, k žalobě přidal. 

  Je však otázkou, zda se advokátům vůbec podaří z Apple nějaké peníze dostat. Rozhodnutí firmy souvisí se západními a zejména americkými sankcemi. Pozastavení služby Apple Pay není čistě rozhodnutí Apple a službu v zemi bez ohledu na ruské právníky neobnoví, pokud k tomu nedá svolení americká vláda. 

  Jak iMore připomíná, Apple Pay ve zbytku světa zůstává jednou z nejlepších platebních služeb. O jejím budoucím využití v řadách ruských občanů rozhodne jediná postava. Ruský prezident Vladimir Putin.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS