Více
  2.1 C
  Czech
  Neděle, 4 prosince, 2022

  Brazílie následuje EU a USA. Chce jednotné USB-C konektory

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejprve společný USB-C konektor odsouhlasila Evropská unie. Následně se k ní přiklonili američtí senátoři. A nakonec další zemí, která donutí společnost Apple opustit podporu vlastních Lightning konektorů, může být Brazílie. Nejlidnatější země Jižní Ameriky projednává jednotný USB-C kabel zatím pouze u smartphonů, píše 9to5Mac.

  Apple čelí stále většímu tlaku ohledně Lightning konektorů. Web 9to5mac s odkazem na server Technoblog informoval, že další zemí, která by se mohla přidat k nařízení Evropské unie o společném USB-C konektoru, je Brazílie.

  Za návrhem stojí brazilská regulační agentura Anatel, která věří, že jednotný USB-C kabel pomůže snížit množství elektronického odpadu a uživatelům přinese větší praktičnost, neboť k nabití všech svých zařízení budou moci použít jedinou nabíječku.

  Anatel uvádí, že legislativa by se zatím týkala pouze chytrých telefonů. Vzhledem k tomu, že většina smartphonů s operačním systémem Android je vybavena USB-C, agentuře jde zejména o značku Apple s vlastním Lightning konektorem.

  Agentura v prohlášení uvedla, že nařízení by se netýkalo zařízeních s bezdrátovým nabíjením.

  Brazílie je nejlidnatější zemí Jižní Ameriky a pro Apple platí za důležitý trh. Pokud by regulátor nařízení opravdu zavedl, musela by se společnost z Cupertina přizpůsobit a zavést u smartphonů USB-C porty.

  Apple již Lightning porty potichu opouští

  Návrh nařízení se aktuálně nachází ve fázi veřejných konzultací. To znamená, že každý může sdílet své názory, včetně technologických společností. Svůj postoj k této věci mohou Brazilci posílat agentuře do 26. srpna 2022.

  Pokud bude návrh nařízení schválen, nabude platnosti 1. července 2024. Apple by v takovém případě musel začít v zemi prodávat iPhony podporující USB-C port. Firma se však již potichu přeorientovává na USB-C konektor. Bude jej podporovat iPhone 15 a nová generace základního iPadu.

  EU schválila jednotnou USB-C nabíječku počátkem června. V platnost vejde na podzim 2024 a bude se týkat chytrých telefonů, tabletů, elektronické čtečky, sluchátek, fotoaparátů, herních konzolí, reproduktorů a notebooků.  

  Koncem měsíce se EU inspirovala trojice amerických senátorů Ed Markey, Elizabeth Warren a Bernie Sanders. V dopise vyzvali ministryni obchodu Ginu Raimondo, aby se kroky EU inspirovala a zavedla ve Spojených státech pouze USB-C konektor.

  Uváděli přesně ty samé důvody jako EU. Boj proti e-odpadu a praktičnost pro uživatele.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS