Více
  2.1 C
  Czech
  Neděle, 4 prosince, 2022

  Senátoři se snaží prosadit jednotnou USB-C nabíječku také ve Spojených státech

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jen co Evropská unie začátkem června schválila jednotný USB-C kabel pro napájení spotřební elektroniky, ve Spojených státech se snaží senátoři přesvědčit ministerstvo obchodu o nutnosti tohle rozhodnutí následovat. Apple přejde na USB-C port v roce 2023. Značka však postupně přejde na iPhony bez portů, píše server 9to5mac.

  Začátkem června Evropská unie rozhodla o společném nabíjecím kabelu USB-C pro všechna elektronická zařízení. Nařízení, které vejde v platnost na podzim v roce 2024, se týká chytrých telefonů, tabletů, elektronické čtečky, herních konzolí, reproduktorů a notebooků.

  Jednotný konektor USB-C znamená výhodu hlavně pro spotřebitele, kteří se již nebudou muset topit v hromadě nabíječek. Jakékoli elektronické zařízení s portem nabijí jedinou nabíječkou. Díky tomu se rovněž naší planetě uleví od elektronického odpadu, který v současnosti platí za diskutovaný globální problém.

  Kalifornský výrobce iPhonů Apple používá vlastní Lightning konektory. Zastává postoj, že jednotný konektor naopak povede k hromadění elektronického odpadu a potlačení inovací.

  Kabely s konektorem USB-C představil Apple v roce 2015 s 12palcovým modelem notebooku MacBook a tabletem iPad z roku 2018. Ostatní iPady s portem USB-C dodává Apple od roku 2020 a bude jej podporovat také základní iPad nové generace. Většina jablečných produktů, zejména iPhony, však podporují pouze vlastní Lightning konektory.

  Tlak na společnost z Cupertina se ohledně jednotného napájecího kabelu překvapivě zvětšuje už i ve Spojených státech.

  Cíl Apple? iPhony bez portů

  Web 9to5Mac s odkazem na server The Verge koncem minulého týdne informoval o trojici amerických senátorů, kteří prostřednictvím dopisu vyzvali ministryni obchodu Ginu Raimondo, aby politiku EU následovala.

  Dopis podepsali Ed Markey, Elizabeth Warren a Bernie Sanders. Píší v něm, že neexistence interoperability ve Spojených státech vede k hromadění elektronického odpadu a poškozování životního prostředí. E-odpad podle nich představuje zátěž také pro spotřebitele.

  „Vyzýváme vás, abyste se řídili příkladem EU a vyvinuli komplexní strategii pro řešení zbytečných spotřebitelských nákladů, zmírnění elektronického odpadu, obnovení zdravého rozumu a jistoty při nákupu nové elektroniky,“ stojí v dopise.

  Podle senátorů jsou Lightning nabíječky zastaralé, drahé a pro spotřebitele frustrující. „Vedou k šíření elektronického odpadu,“ stojí dál v dopise. Jak tento problém řešit? Podle senátorů stačí sledovat kroky EU.

  Přestože Apple s touto politikou nesouhlasí, firmě nezbývá než se přizpůsobit. Z toho důvodu bude iPhone 15 v roce 2023 podporovat USB-C konektor. Finálním cílem ovšem údajně jsou iPhony bez portů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS