Albánská vláda se rozhodla na 12 měsíců pozastavit provoz populární platformy pro sdílení videí TikTok. Důvodem jsou obavy z negativního vlivu aplikace na děti a mládež, zejména v souvislosti s šířením násilí a šikany. V pátek o tom informovaly agentura AP a server France 24.
K radikálnímu kroku se albánský kabinet odhodlal po listopadovém incidentu, kdy teenager ubodal jiného po hádce, která začala online. Incident v zemi vyvolal debatu mezi rodiči, psychology a vzdělávacími institucemi o vlivu sociálních sítí na mladé.
„Příslušné orgány ve spolupráci s poskytovateli internetu a technologickými platformami přijmou nezbytná opatření k provedení tohoto rozhodnutí. Dojde k tomu během několika dní, resp. do jednoho týdne,“ uvedla ministryně školství Ogerta Manastirliu dle France 24. Zákaz má trvat rok.
Albania will block TikTok in the coming days.https://t.co/0SeFB9wsyU
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) March 7, 2025
Vláda premiéra Ediho Ramy jedná s TikTokem o možných řešeních. „Zahájili jsme velmi pozitivní dialog se společností TikTok, jejíž zástupci brzy přijedou do Albánie, aby nám představili řadu opatření zaměřených na zvýšení bezpečnosti dětí,“ sdělil Rama.
Ministryně školství informovala, že úřady s TikTokem jednají o instalaci filtrů, jako je rodičovská kontrola nebo ověřování věku. Na stole je také o začlenění albánštiny do aplikace. Rozhodnutí vlády předcházely konzultace s přibližně 65 000 rodiči, kteří se vyslovili pro vypnutí nebo omezení platformy TikTok, upřesnila Manastirliu.
Podle výzkumníků, na které se odvolává agentura AP, tvoří právě děti největší skupinu uživatelů TikToku v zemi. Po zprávách o dětech, které se inspirovaly obsahem na sociálních sítích a vzaly do školy nůž, nebo o případech šikany, se rodiče začali ozývat.
Společnost TikTok na žádost agentury AP o vyjádření bezprostředně nereagovala. V prosinci, kdy premiér Rama poprvé zmínil snahu o zablokování platformy, však TikTok požádal albánskou vládu o vyjasnění případu ubodaného teenagera.
Společnost tehdy uvedla, že „nenašla žádné důkazy o tom, že by pachatel nebo oběť měli účty TikTok, a několik zpráv ve skutečnosti potvrdilo, že videa vedoucí k tomuto incidentu byla zveřejněna na jiné platformě, nikoliv na TikToku“.
Opozice s postupem vlády nesouhlasí
Opozice s vládními kroky nesouhlasí, přičemž je označila za akt netolerance, strachu a teroru ve vztahu ke svobodnému myšlení a vyjadřování.
„Tímto aktem cenzury, který postihuje více než milion uživatelů TikToku v Albánii, staví Edi Rama Albánii na roveň Afghánistánu a Íránu,“ řekl dle France 24 opoziční lídr Sali Berisha na tiskové konferenci v Tiraně. Na 15. března plánuje opozice protest proti zákazu.