Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Analytici: Apple není na Šanghaji závislý tak jako výrobci telefonů pro Android

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kalifornská společnost Apple má lepší vyhlídky na zotavení po šoku z uzavření Číny než dodavatelé chytrých telefonů s operačním systémem Android, uvedli analytici ze společnosti Credit Suisseve ve své nové zprávě. Výrobce iPhonů je podle jejich závěrů flexibilnější. Informovala o tom stanice CNBC. 

  Dodavatelský řetězec kalifornské společnosti Apple má podle nové zprávy analytiků z Credit Suisseve lepší vyhlídky na zotavení po dvouměsíční čínské pandemické blokádě než dodavatelé chytrých telefonů s operačním systémem Android. 

  Technologický gigant už koncem dubna uvedl, že téměř všechny jeho továrny v Šanghaji obnovily výrobu. Místní úřady totiž povolily výrobcům elektroniky oživit provoz v závodech, ale za předpokladu, že zaměstnance udrží na místě. Blokáda finančního a výrobního centra Číny si však podle společnosti Apple vyžádá 4 až 8 miliard dolarů. 

  Výrobce iPhonů rovněž zmínil nedostatek čipů. Jejich exkluzivní dodavatel pro Apple, Foxconn, ovšem uvedl, že byly operace ve většině důležitých výrobních oblastech v pevninské Číně v normále. 

  Vedení Foxconnu se obává přetrvávající situace s covidem-19. Společnost proto plánuje zlepšit svou schopnost fungovat v „covidové bublině”, informoval server CNBC

  Šanghaj zrušila lockdown počátkem června. Analytici očekávají návrat výroby na normální úroveň v průběhu tohoto měsíce až července. Analytici však také upozorňují na možný nedostatek dílů a čipů. 

  V některých případech muže dojít ke zpoždění ve výrobě a tím pádem i v dodávkách zboží. Web 9to5mac informoval, že cupertinská firma čelí třítýdennímu zpoždění ve výrobě iPhonu 14 Max.

  „Myslíme si, že celkový výrobní objem nových modelů však zůstane podobný jako v loňském roce,” píší analytici ve zprávě. „Konečný objem výroby se ale muže lišit v závislosti na přerušení dodávek.” 

  Čínský trh? Potápějící se loď

  Firma Credit Suisseve ve zprávě zmiňuje také diverzifikovanou alokaci společnosti Foxconn, což firmu Apple činí flexibilnější. Již v dubnu o tom také informovali analytici z Bank of America.

  Foxconn má v Šanghaji a nedaleké provincii Ťiang-su pouze 5 procent výrobní kapacity a 10 až 20 procent se nachází v jihočínské oblasti Greater Bay Area okolo Hongkongu a Šen-čenu. Analytici také zaznamenali výrobní kapacitu Foxconnu v dalších dvou neupřesněných čínských regionech a zámoří. 

  Naproti tomu výrobní kapacity Androidu zahrnují z 80 procent oblast Greater Bay Area a východní Čínu, zejména města Šanghaj a Su-čou.

  Credit Suisseve a Bank of America se shodují v propadu čínského trhu s chytrými telefony a také v tom, že jsou na něm výrobci chytrých telefonů a čipů pro Android závislí. 

  Celkové dodávky chytrých telefonů v Číně se podle společnosti Canalys propadly v prvním čtvrtletí letošního roku o 18 procent. To je více než globální propad o 11 procent.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS