Více
  2.1 C
  Czech
  Sobota, 3 prosince, 2022

  Úleva investorů. Samsungu stouply akcie o 3 %

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jihokorejská společnost Samsung vykázala ve čtvrtek nárůst akcií. Stalo se tak po oznámení očekávaných tržních výsledků v segmentu čipů pro druhé čtvrtletí letošního roku, který uklidnil investory ještě před zveřejněním reálných čísel. Analytici však varují, že slabá poptávka se může teprve projevit. Informovala o tom stanice CNBC.

  Samsung ve čtvrtek oznámil podle CNBC tržní odhad v segmentu čipů na druhé čtvrtletí letošního roku. Okomentoval jej jako „lepší, než se očekávalo“, což vyvolalo 3% nárůst akcií. Jihokorejská firma totiž uklidnila investory, kteří se obávají rostoucí inflace, slábnoucí poptávky spotřebitelů a vyšších nákladů pro společnosti vyrábějící čipy.

  Investory zasáhlo tornádo obav kvůli narušeným dodavatelským řetězcům, díky nimž se čipy nahromadily ve skladech. To způsobilo zpoždění ve výrobě chytrých telefonů, o něž však zájem u spotřebitelů uvadá.

  Samsung očekává, že ve druhém čtvrtletí letošního roku jeho tržby v segmentu čipů stoupnou meziročně o 22 % na 77,78 bilionů korejských wonů. Provozní zisk podle očekávání stoupne o 12 % na 14,12 bilionů korejských wonů.

  Zpráva Samsungu vedla k nárůstu akcií u dalších výrobců čipů. Jeden z předních dodavatelů čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing zaznamenal 5% nárůst akcií. Společnost United Microelectronics Corporation zaznamenala 7% nárůst akcií.

  Slabší poptávka se teprve projeví

  „Je to spíš jako úleva od obav ještě před výsledky,“ řekl Dále Gai, ředitel výzkumu u společnosti Counterpoint Research.

  Samsung nezveřejnil odhady pro jednotlivé segmenty podnikání. Učiní tak později v měsíci. Obchod firmy s komponentami, včetně čipů pro smartphony, notebooky a servery v datových centrech, tvoří 60 % jejího celkového zisku.

  Analytik Sanjeev Rana ze společnosti CLSA odhaduje tržní nárůst Samsungu v segmentu čipů o 19 %.

  Analytici varují, že slábnoucí poptávka spotřebitelů se však teprve může projevit. Výsledky společnosti mohou zhoršit horší prodeje smartphonů a televizorů.

  Gai upozorňuje na hromadící se zásoby čipů ve skladech, k čemuž může přispívat také horší poptávka.

  „Technologické společnosti zaznamenaly od posledního měsíce velké zhoršení poptávky. Slabá poptávka podle mě ještě neproběhla,“ napsal v emailu určeném CNBC analytik Sanjeev Rana z CNSA.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS