Více
  2.1 C
  Czech
  Sobota, 3 prosince, 2022

  V květnu se smartphonům opět nedařilo. Blýská se však na lepší časy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zájem o chytré telefony dál slábne. Na vině je více faktorů od pandemické blokády Číny až po stále trvající válku na Ukrajině a rostoucí inflační tlaky na spotřebitele. V květnu se celosvětově prodalo pod 100 milionů jednotek smartphonů. V druhém čtvrtletí se situace ještě zhorší. Analytici však očekávají, že v druhém pololetí přijde naopak úleva. Informoval o tom server Business Standard.

  Ani měsíc květen nepřinesl výrobcům elektroniky úlevu a nějakou dobu ji nepřinesou ani měsíce příští. Podle výsledků analytické společnosti Counterpoint Research se v květnu prodalo jen 96 milionů chytrých telefonů, píše Business Standard.

  To je teprve druhý propad pod 100 milionů v historii. Naposledy se tak stalo před 10 lety.

  Jedná se o meziměsíční pokles o 4 procenta a meziroční pokles o 10 procent. To je výsledek dva měsíce po sobě jdoucím poklesu a celkem 11měsíčního meziročního propadu.

  Nejprve svou roli sehrála pandemie nemoci covid-19 a s tím související lockdown zaváděný po celém světě. Zatímco se svět vzpamatovával z panemie, Čína i přes svůj radikální postoj k viru s nakažlivějším omikronem zápasila s dlouhým neúspěchem. Závody v pro nadnárodní výrobce důležité Šanghaji byly uzavřeny či výrazně omezeny. Dodavatelské řetězce se „rozbily“.

  Žádná krize netrvá věčně

  Přestože Čína opět začala počátkem června rozvolňovat a továrny směly spustit výrobu, celý výrobní kolos a dodavatelské řetězce se rozjíždí příliš pomalu. Proto se trh s chytrými telefony nestačil vrátit na předpandemickou úroveň.

  Kalifornská značka Apple díky tomu podle 9to5Mac čelila třítýdennímu zpoždění ve výrobě iPhonu 14 Max.

  A když si celý svět lízal rány po covidu-19, další ránu globální ekonomice zasadilo útokem na Ukrajinu Rusko. Roztočila se tak inflační spirála, která prozatím nebere konce.

   „Inflační tlaky vedou k pesimistickým náladám spotřebitelů po celém světě. Lidé odkládají nepodstatné nákupy, včetně pořizování nových chytrých telefonů,“ vysvětlil ředitel výzkumu v Counterpoint Research Tarun Pathak.

  Podle Pathaka spotřebitelé pravděpodobně počkají na sezónní akce, aby vyrovnali některé tlaky na náklady. A že budou mít z čeho vybírat. Díky slabému prodeji chytrých telefonů se tvoří zásoby.

  Druhé čtvrtletí bude podle analytiků díky projevům válce na Ukrajině a již zmíněné inflaci provázeno dalšími negativními čísly. V druhém pololetí letošního roku se však situace zlepší.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS