Více
  16 C
  Czech
  Friday, October 7, 2022

  Evropský trh se smartphony čelí největšímu propadu za deset let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  O chytré telefony v Evropě není zájem. Podle analytické společnosti Counterpoint Research zažil kvůli následkům pandemie covidu-19 a válce na Ukrajině evropský trh nejhorší první čtvrtletí za posledních deset let. Technologické giganty přitom teprve opravdu těžké období čeká, napsal s odkazem na analytiky server GSMArena.

  Evropský trh se smartphony letos prožívá šok. Analytická společnost Counterpoint Research uvedla, že čelí nejhoršímu propadu za posledních deset let. Trh s chytrými telefony v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal pokles o 12 procent v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Napsal o tom web GSMArena.

  Letos se v Evropě prodalo pouze 49 milionů chytrých telefonů, což je nejhorší výsledek od roku 2013. Růst zaznamenala pouze značka Realme, která svůj podíl na trhu zdvojnásobila a zaznamenala meziroční nárůst o 67 procent. Jedná se ovšem o malého hráče na trhu, u něhož se nějaký ten růst očekává.

  První místo okupuje jako nejžádanější výrobce smartphonů v Evropě s 35procentním podílem na trhu jihokorejský Samsung, na evropský trh však dodal v porovnání se stejným obdobím v loňském roce o 16 procent chytrých telefonů méně.

  Na druhém místě se s 25procentním podílem na trhu nachází kalifornská společnost Apple, která sice zaznamenala meziroční nárůst o jeden procentní bod, ale dodávky iPhonů v prvním čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným období v loňském roce poklesly o 6 procent.

  Samsung letos uvedl na trh Galaxy S22 a Apple cenově dostupný iPhone SE třetí generace. Tomuto propadu však nové modely nezabránily.

  A bude hůř

  Největší propad na evropském trhu zaznamenala čínská značka Xiaomi, která má podíl na trhu 14 procent. Její dodávky v porovnání se stejným obdobím v loňském roce poklesly o 36 procent.

  Značka Oppo, která má podíl na trhu 6 procent, zaznamenala pokles oproti stejnému období v minulém roce o 6 procent.

  Důvody těchto negativních výsledků jsou zřejmé. Tvrdý přístup čínských úřadů v boji proti covidu-19 uzamkl pro světové technologické nadnárodní výrovce důležitý Šanghaj. Zastavila se aktivita ve výrobních závodech a “zkolabovaly” dopravní řetězce.

  Technologické firmy se stáhly z ruského trhu kvůli válce na Ukrajině, což mělo na dodávky smartphonů také významný dopad.

  Trh kromě toho čelí nedostatku čipů a rostoucí inflaci s životními náklady, díky čemuž o chytré telefony není takový zájem. Analytici varují, že vzhledem ke konci konfliktu na Ukrajině v nedohlednu se mají technologické společnosti připravit na nejhorší. Válka totiž povede k nedostatku vzácných kovů důležitých pro výrobu smartphonů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS