Více
  2.1 C
  Czech
  Sobota, 3 prosince, 2022

  Nespokojení zaměstnanci Apple Storu v Glasgow se připojili k odborům

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Odborové hnutí nespokojených zaměstnanců Apple Store překročilo Atlantik. Pracovníci maloobchodní podejny společnosti Apple se ve skotském městě Glasgow připojili k odborovému sdružení. To zastupuje osoby zaměstnané v maloobchodu a dalších sektorech ve Velké Británii, píše 9to5mac. 

  Zaměstnanci Apple Store po celém světě si dlouhodobě stěžují na špatné pracovní podmínky. Tento problém došel tak daleko, že se několik maloobchodních prodejen společnosti Apple v amerických státech New York, Maryland a Atlanta začátkem roku rozhodlo založit odbory, napsal server 9to5Mac

  Navržené hlasování o vzniku odborů mělo proběhnout v červnu. Nakonec k němu ovšem nedošlo. Odborová skupina Communications Workers of America, která se pracovníky prodejen Apple Store snažila zformovat, svůj záměr stáhla. Apple údajně svobodné a spravedlivé hlasování znemožnil. 

  Mělo jít o vůbec první hlasování zaměstnanců prodejen Apple Store. Jako důvod uváděli nedostačující pracovní podmínky. Stěžovali si na nízké mzdy a špatnou platební transparentnost, když jim vedení firmy zakázalo probírat výši platu s ostatními kolegy. Současně se objevovaly stížnosti na špatnou rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem. 

  Odborové hnutí ve Skotsku 

  Deník The Glasgow Times informoval o novém odborovém hnutí zaměstnanců z Apple Store, tentokrát ve skotském Glasgow. Přidali se k britské odborové organizaci General, Municipal, and Boilermakers Union (GMB). 

  Zaměstnanci Apple Store v Glasgow obviňují společnost Apple z toho samého co američtí kolegové, tedy z nízkých platů, nedostatečné platební transparentnosti a nespravedlivých směn. 

  Jeden ze zaměstnanců prodejny pod zárukou anonymity řekl, že Apple má ve Spojeném království fóra pro zaměstnance, která jsou ovšem neúčinná. „Je to jednosměrná komunikace,” vysvětlil zaměstnanec přetrvávající ignoranci zpětné vazby směrem od zaměstnanců.

  Svaz odborů GMB obvinil společnost Apple z pokrytectví. „Apple hovoří jazykem sociální spravedlnosti, ale v praxi je to stejný příběh o nízké mzdě, nespravedlivých směnách a nedostatku respektu. Tito zaměstnanci si uvědomují, že potřebují nezávislý hlas, a ten může přijít pouze prostřednictvím nezávislých odborů,” řekl organizátor GMB John Slaven. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS