Společnost Xiaomi odhalila nový koncept „Modulárního optického systému“. Jde o odnímatelný objektiv, který slibuje vylepšení mobilní fotografie.
Ohlášení přišlo krátce před začátkem veletrhu Mobile World Congress 2025, kde chce firma předvést, že větší snímač a pokročilé technologie dokážou posunout kvalitu snímků ze smartphonů na novou úroveň. Výrazně lepší obrazový výstup by podle Xiaomi měl uživatelům otevřít dosud nevídané tvůrčí možnosti.
Jak systém funguje
„Modulární optický systém“ tvoří samostatný objektiv se zabudovaným snímačem, který se magneticky přichytí k upravenému smartphonu Xiaomi 15. Xiaomi zde využívá technologii magnetu Qi2, jež připomíná MagSafe od Applu. Po připojení objektiv čerpá energii přímo z baterie telefonu prostřednictvím dvojice malých pinů a o vysokorychlostní přenos dat se stará vlastní platforma LaserLink. Jakmile dojde k propojení, v rozhraní fotoaparátu se okamžitě objeví nové režimy a funkce postavené na fotografických profilech Leica.
Is this the future of mobile photography? 📸
— Ben Geskin (@BenGeskin) March 3, 2025
This is Xiaomi Modular Optical System concept. They currently have a few prototypes and are working towards mass production! Exciting stuff! 👏
✅ Light Fusion X with custom M4/3 sensor
✅ Xiaomi LaserLink communication featuring… pic.twitter.com/WUCQ4R6NJc
Podle technologického publicisty Bena Sina, který měl možnost si prototyp krátce vyzkoušet, není samotná idea modulárního příslušenství pro telefony úplně nová. Odlišuje ji ale skutečnost, že Xiaomi vsadilo na 100megapixelový snímač Light Fusion X Micro Four Thirds – výrazně větší, než jaký najdeme v běžných smartphonech. Objektiv navíc nabízí ohniskovou vzdálenost 35 mm, variabilní clonu v rozsahu f/1,4–f/11 a manuální ostřicí kroužek pro přesné nastavení.
Uživatelské zkušenosti a funkce
Připojit objektiv k telefonu je snadné – pomáhá tomu vizuální ukazatel, který usnadňuje správné zarovnání. Ačkoli je přichycení prakticky okamžité, u prvního nasazení je třeba věnovat větší pozornost přesnému usazení pinů. Uživatel pak jediným klepnutím v aplikaci fotoaparátu aktivuje „režim objektivu“. Ben Sin zdůrazňuje, že reakce je blesková a během snímání nepociťoval žádné prodlevy.
Jedním z hlavních přínosů je možnost pořizování záběrů, které doposud běžné fotoaparáty v telefonech nezvládaly. Například dlouhé expozice za jasného dne se díky rozsáhlým možnostem manuálního nastavení stávají hračkou. Omezením zůstává minimální zaostřovací vzdálenost 30 centimetrů, ale i tak výsledné fotografie působí profesionálním dojmem a otevírají kreativní potenciál mobilní tvorby.
Výzvy a budoucnost
Navzdory pozoruhodnému konceptu společnost Xiaomi přiznává i některé nedostatky. Vyšší výrobní náklady a možné narušení voděodolnosti (kvůli otevřeným pinům LaserLink) jsou hlavní překážky, které musí firma vyřešit. Přesto inženýři naznačují, že by se modulární objektiv mohl brzy dočkat finální podoby.
Xiaomi navíc zvažuje rozšíření systému o další vyměnitelné objektivy přizpůsobené různým typům fotografování. S rostoucí oblibou mobilní fotografie to vypadá, že se firma chce vydat cestou širšího ekosystému, který poskytne uživatelům maximální flexibilitu a variabilitu. Modulární optický systém Xiaomi tak představuje odvážný krok směrem k budoucnosti, v níž mobilní fotoaparáty mohou konkurovat těm profesionálním – a navíc zůstat stejně kompaktní a snadno přenosné.