Miliardář Elon Musk po právních sporech s Twitterem sociální síť za původní cenu 44 miliard dolarů odkoupil. Šéf Tesly hodlá Twitter provozovat v soukromém vlastnictví, což sice znamená větší míru svobody, ale také stažení z burzy v New Yorku. Zadluženého Muska čeká ještě řada výzev, píše server 9to5mac.
Podnikatel Elon Musk odkoupil Twitter a celý svět sleduje, jaké změny nejpopulárnější sociální síť planety nejbohatší člověk planety zavede. Jednou z největších transformací je beze sporu přechod firmy do soukromého vlastnictví, upozorňuje 9to5mac.
Musk se podle deníku The New York Times obrátil na Michaela Della, který si kdysi vzal do soukromého vlastnictví svou vlastní počítačovou firmu. Původně jej požádal o radu ohledně Tesly, ale nakonec se rozhodl převést do soukromého vlastnictví Twitter.
Twitter going private under Musk’s ownership poses challenges, as fired execs get millions https://t.co/xwHNjE0DG0 by @benlovejoy
— 9to5Mac (@9to5mac) October 28, 2022
Provozování Twitteru v soukromém vlastnictví vypadá pro Muska atraktivně. Znamená to, že si bude moci dělat věci po svém bez ohledu na názory akcionářů.
Musk nebude muset poskytovat čtvrtletní zprávy o výkonnosti firmy, nebude tolik podléhat regulačním kontrolám. Musk může Twitter předělat, a to včetně pravidel a obsahu, financí a priorit, aniž by se musel obávat investorů.
Dell podle médií Muskovi řekl, že proces přechodu do soukromého vlastnictví stál za to, avšak byl velice obtížný.
Muska čeká obrovská výzva
Twitter bude stažen z burzy v New Yorku. Dohoda vedla k rozpuštění stávající správní rady Twitteru. Musk si svobodně vybere své vlastní vedení Twitteru. Ovšem jeho spoluinvestorské banky jistě budou chtít své zastoupení, připomíná 9to5mac.
Eric Talley, profesor na Columbia Law School, prozradil, že je už teď jasné, jak bude Musk Twitter řídit. „Očekávám, že to bude přátelská diktatura,“ domnívá se profesor.
Musk propustil generálního ředitele Parag Agrawala, který podle dohody dostal zlatý padák v hodnotě 60 milionů dolarů, finančního ředitele Nega Segala, který získal 40 milionů dolarů a Vijaya Gaddea. Ten si odnesl 20 milionů dolarů.
Musk popřel zprávy o plánovaném propouštění, podle níž plánoval snížit pracovní sílu Twitteru až o 75 procent. Podle 9to5Mac však není pochyb, že k rozsáhlým škrtům kvůli vysokým nákladům dojde.
Musk navíc nezvládne udržet ve firmě stávající zaměstnance, proplácet jim mzdy a obsazovat volné židle novými zaměstnanci dle svého výběru.
Musk to bude mít těžší i proto, že si kvůli převzetí společnosti půjčil 12,5 miliardy dolarů od bank a získal další 7,1 miliardy dolarů od spoluinvestorů. Bankám to bude muset splatit i s úroky a spoluinvestoři budou chtít vědět, jak se jim jejich hotovost vrátí.