Více
  1 C
  Czech
  Středa, 30 listopadu, 2022

  Elon Musk představil humanoidního robota s názvem Optimus

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Výroční prezentace Tesla AI Day nám představila nejnovější prototyp humanoidního robota, kterého vyvíjí společnost Tesla. Optimus se objevil na pódiu na akci v Silicon Valley, kde zamával publiku a zvedl kolena. Informoval o tom The Verge a BBC.

  Představený robot s kódovým označením Optimus se pohyboval po pódiu a mával rukama v nízké rychlosti. Podle Muska by robot mohl do tří až pěti let stát 20 000 dolarů.

  Musk uvedl, že robot je ve stádiu vývoje, ale za několik let by mohl být v prodeji pro veřejnost. Podle inženýrů společnosti Tesla budou roboti pro masový trh testováni na pracovních místech v automobilkách. Prototyp byl přivezen na pódium během výroční prezentace Tesla AI Day.

  I když je projekt Optimus stále ještě v počátcích, patří k nejambicióznějším projektům ve světě robotiky, vzhledem k tomu, jak rozšířené a schopné roboty chce Tesla mít. Pokrok je však obtížný.

  Konkurenti jako Boston Dynamics pracují na humanoidních robotech už léta, ale zatím vytvořili jen prototypy. Běžnější jsou roboti s omezenějšími schopnostmi, jako jsou doručovací roboti na kolečkách nebo tablet pro domácnost se jménem Astro od Amazonu, který jezdí na kolečkách a je vybavený kamerou, napsal zpravodajský server CNET.

  Technologie umělé inteligence se nejlépe osvědčuje u úzce vymezených pracovních míst, ale roboti musí počítat s obrovskou rozmanitostí reálného světa. Společnost plánuje využít Optima nejprve ve vlastních továrnách Tesla.

  “Pracovní místa by mohla zahrnovat nošení dílů běžným robotům na výrobní lince,” řekl Musk.

  Dva Tesla Boti na pódiu

  Byli předvedeni dva roboti. První, pojmenovaný Bumble C, se procházel po pódiu a plnil úkoly v předem nahraných ukázkách, jako je zvedání konve a přemisťování krabic.

  Druhý robot byl Muskem popsán jako „poměrně blízký tomu, co půjde do výroby“ a měl vnější kryt. Byl však použit jen jako rekvizita, pohyboval se na kolečkách za Muskem a pouze mával rukama.

  Bezpečnost robotů

  Musk uvedl, že z bezpečnostních důvodů budou roboti vybaveni externím mechanismem, aby je lidé mohli zastavit a tento mechanismus nebude možné aktualizovat přes internet.

  Z dlouhodobého hlediska se roboti budou kvůli bezpečnosti “pravděpodobně řídit některými zákony robotiky, které nelze překonat, jako například neškodit ostatním,“ řekl Musk s odkazem na tři zákony robotiky od autora sci-fi Isaaca Asimova.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS