Více
  1.6 C
  Czech
  Neděle, 4 prosince, 2022

  Vybíráme notebook

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Laptopy jsou malé přenosné počítače. Jejich název pochází ze spojení anglických slov lap a top, tedy na kolenou nebo na klíně. To vysvětluje myšlenku notebooků – počítačů přizpůsobených k tomu, abyste je měli na klíně. Jak je vybírat?

  Notebooky jsou velmi oblíbené

  Dnes jsou notebooky stejně oblíbené jako stolní počítače. Není se čemu divit – jsou šikovné, pohodlné a poskytují mobilitu, kterou nemohou poskytnout PC. Pohodlně je využijete v práci, ve škole i při různých cestách. Co jsou notebooky a jak se vyrábějí, se dozvíte z tohoto článku.

  S rozvojem technologií postupuje miniaturizace notebooků a zároveň zlepšuje jejich technické parametry. První notebooky byly mnohem větší a jejich baterie nezajišťovaly dlouhou pracovní dobu bez přístupu ke stálému zdroji energie. Dnes už je většina technologických překážek překonána a notebooky můžeme využívat stejně efektivně jako osobní počítače.

  Jaká je velikost notebooku?

  Standardní notebook má velikost obrazovky 15-20 palců. Velikost celého počítače je pak podobná, protože se výrobci snaží je dodatečně nezvětšovat přes tlusté rámečky. Notebooky jsou vyrobeny proporcionálně, aby byly malé a zároveň maximálně využily velikost monitoru. Největší notebooky s úhlopříčkou 20 palců a větší jsou méně mobilní, ale poskytují lepší komfort práce díky větší obrazovce a klávesnici.

  Velmi oblíbené jsou netbooky – různé notebooky s monitory menšími než 15 palců. Tento typ připomíná spíše zápisník než kufřík. Svůj netbook si můžete snadno vzít do práce, na cesty nebo na vysokou školu, aniž byste cítili jeho váhu. Netbooky jsou určeny především pro prohlížení internetových zdrojů a pro práci s jednoduchými programy a aplikacemi.

  Jak se staví notebook?

  Notebooky mají pod úzkým krytem stejné komponenty jako stolní počítač. Rozdíl je v tom, že jsou miniaturizované. Pod klávesnicí je ukryta základní deska se všemi potřebnými systémy, která je nejdůležitějším prvkem počítače, umožňujícím komunikaci všech ostatních komponent a modulů. Základní deska má procesor, pevný disk, grafický čip, drátové a bezdrátové síťové karty.

  Většina notebooků má integrované grafické a zvukové karty, i když modely vyšší třídy mají vyhrazené komponenty. Notebooky mají také vestavěnou klávesnici a ovladač touchpadu, které slouží pro uživatelskou komunikaci s notebookem. Důležité komponenty jsou ukryty v horní části skříně notebooku, tedy v maticovém křídle. V první řadě jsou to prvky maticového osvětlovacího systému. Tam je navíc nejčastěji umístěn mikrofon a kamera. V obrazovce jsou také umístěny antény pro WI-FI signál.

  V pantech je ukryta páska spojující monitor se základní deskou. Z tohoto důvodu staré notebooky nemohou otáčet monitorem – mohlo by dojít k přetržení pásky. Matricové křídlo by mělo být nakloněno jemně, i když máte co do činění s konvertibilním notebookem. Jednotlivé produkty se liší počtem vestavěných mechanik a vstupů. V závislosti na velikosti může být notebook vybaven DVD mechanikou, HDMI, VGA, LAN, eSATA, USB a dalšími porty. Ultrabooky a netbooky jsou většinou bez optické mechaniky a mají pouze základní porty (HDMI, LAN, USB).

  Stále častěji vybaveny vestavěnými čtečkami paměťových karet, což výrazně usnadňuje stahování dat z nich. Důležité je, aby byly ušité na míru našim potřebám – jde zejména o vstupy kompatibilní s projektory apod., abychom se v budoucnu vyhnuli problému s připojením notebooku k externím zařízením.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS