Spojené státy a Velká Británie podepsaly průlomovou dvoustrannou dohodu o spolupráci v oblasti vývoje a bezpečnosti umělé inteligence. Slibuje společné testování, sdílení informací i výzkum.
Dohodu v úterý 3. dubna 2024 podepsaly americká ministryně obchodu Gina Raimondo a britská ministryně pro technologie Michelle Donelan. Představuje významný krok v globálním přístupu k bezpečnosti AI.
Na základě dohody oba státy vytvoří „soubory hodnocení“ pro veřejné a soukromé modely a agenty AI. Cílem je zlepšit porozumění AI ze strany jejich vlád a zmírnit potenciální rizika. Očekává se, že partnerství urychlí práci institutů AI obou národů v širokém spektru rizik, od národní bezpečnosti až po společenské dopady.
US, UK sign formal deal to work together on artificial intelligence safety, to address risks posed by AI through partnership hailed as "first agreement of its kind anywhere in the world," amid raising concerns over threats from upcoming modelshttps://t.co/MVitKYCcGX
— Daily Sabah (@DailySabah) April 3, 2024
„Toto partnerství urychlí práci obou našich institutů v celém spektru rizik, ať už pro naši národní bezpečnost, nebo pro širší společnost,“ řekla Raimondo. „Naše partnerství jasně ukazuje, že před těmito obavami neutíkáme, ale jdeme jim naproti.“
Spolupráce také umožní důkladnější hodnocení modelů umělé inteligence a usnadní vydávání přísnějších pokynů pro zavádění umělé inteligence ze strany vlády. To přichází v době, kdy rychlý rozvoj AI vyžaduje rychlá opatření k pochopení a řízení jejího potenciálního globálního dopadu.
Testování, sdílení informací i výzkum
Partnerství může také napovědět, jakým způsobem budou vládní agentury s AI pracovat. Nedávno Bílý dům oznámil novou iniciativu, která požaduje, aby všechny americké federální agentury do 1. prosince zavedly bezpečnostní opatření týkající se AI. Tato ochranná opatření, navržená s ohledem na veřejnou bezpečnost, budou sloužit k monitorování využívání AI vládními agenturami. Agenturám, které tato ochranná opatření nepřijmou, bude používání AI zakázáno.
„Federální agentury mají zvláštní odpovědnost za identifikaci a řízení rizik spojených s AI vzhledem k roli, kterou hrají v naší společnosti. Veřejnost musí mít důvěru, že agentury budou chránit její práva a bezpečnost,“ uvedl Bílý dům.
Kromě testování modelů budou USA a Spojené království v rámci společného úsilí sdílet informace a provádět technický výzkum. Cílem této spolupráce je vytvořit společný přístup k testování bezpečnosti AI, který umožní výzkumným pracovníkům na celém světě stavět na společném vědeckém základě.