Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Společnost IBM vytvořila první 2nm čip

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Společnost IBM odhalila návrh prvního 2nm čipu na světě, který výrazně zlepší energetickou účinnost a výkon různých druhů zařízení.

  V průmyslu počítačových čipů se pro měření fyzické velikosti tranzistorů používají nanometry – jedna miliardtina metru. Dnes je nižší číslo „nm“ široce vnímáno jako marketingový termín pro popis nových generací technologie, která vede k vyššímu výkonu a nižší spotřebě.

  Podle IBM může tento průlom pomoci výrobcům procesorů zvýšit výkon o 45 % při stejném množství energie jako u současných čipů založených na 7nm technologii nebo dosáhnout stejné úrovně výkonu při spotřebě o 75 % méně energie. V budoucnu bude mnoho procesorů založených na 2nm technologii pravděpodobně poskytovat rovnováhu mezi vyšším výkonem a lepší energetickou účinností.

  IBM uvádí, že tato technologie dokáže na čip velikosti nehtu umístit „50 miliard tranzistorů“. Oddělení pro styk s tiskem IBM uvedlo, že nehet v tomto kontextu představuje 150 čtverečních milimetrů. To znamená, že hustota na tomto novém čipu je 333 milionů tranzistorů na milimetr čtvereční (MTr/mm2).

  Výrazné zlepšení rychlosti a výdrže

  Mobilní zařízení s 2nm procesory by mohly mít až čtyřikrát delší výdrž baterie než zařízení se 7nm procesory. IBM tvrdí, že tyto telefony by stačilo nabíjet každé čtyři dny. Notebooky a počítače by díky takovým procesorům získaly vyšší rychlost, zatímco autonomní vozidla by uměli rychleji detekovat objekty a reagovat na ně. Tato technologie bude přínosem například pro energetickou účinnost datových center, průzkum vesmíru, umělou inteligenci a pro kvantové výpočty.

  Není jasné, kdy se 2nm procesory dostanou do spotřebitelských zařízení, ale ohlášení 2nm čipů a jejich výroba ve velkém měřítku jsou odlišné výzvy. Společnost IBM plánuje letos uvést na trh první komerční 7nm procesory ve svých serverech Power Systems. Ačkoli se 2nm čipy do notebooků a telefonů pravděpodobně dostanou až za několik let, je dobré alespoň vědět, že se připravují výkonnější a efektivnější procesory.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS