Jak popularita Twitteru slábne, popularita Mastodonu naopak sílí. Šéf sociální sítě prozradil, že se před ním obrazně řečeno do seřadili do fronty investoři se stovkami tisíc dolarů. On je však odmítl, neboť chtěl zachovat neziskovost a nezávislost platformy. Informoval o tom deník The Guardian.
Když Eugen Rochko zakládal v roce 2016 sociální síť Mastodon, ještě netušil, jaké popularitě se bude za pár let těšit a že mu k tomu nechtěně dopomůže miliardář Elon Musk.
V rozhovoru pro list Financial Times, na něhož upozornil The Guardian, Rochko přiznal, že o Mastodon projevili zájem investoři ze Silicon Valley, kteří chtěli vložit do sociální sítě stovky tisíc dolarů.
The Guardian: Mastodon founder says investors lining up since Elon Musk’s Twitter takeover.https://t.co/oSwaL7LMTC
— HEM News Agency (@halfeatenmind) December 28, 2022
via @GoogleNews
Německý softwarový vývojář je ovšem odmítnul. Chtěl totiž zachovat nezávislost sociální platformy. Status neziskové a nezávislé organizace je totiž podle něj uživatelsky přitažlivý a „nedotknutelný“.
Investory bez pochyby nalákal nárůst popularity v posledních měsících. Rochko minulý týden prozradil, že z 300 000 aktivních měsíčních uživatelů se Mastodon vyšplhal až na 2,5 milionu.
Na open source aplikaci totiž prchají vyděšení uživatelé Twitteru, jehož uvrhl do chaosu miliardář Elon Musk. Podnikatel ihned po převzetí firmy za 44 miliard dolarů propustil polovinu personálu a pro zbývající zaměstnance nastolil nedýchatelné pracovní klima.
Nebudeme vším, co na Twitteru nenávidíte
Musk postupně prosadil několik nepopulárních změn, které ostře sledovaly i světové vlády. Zpoplatnil například ověřování účtů za osm dolarů v rámci předplatného Twitter Blue. Sociální síť proto zaplavily falešné účty.
Také odblokoval kontroverzní účty, například bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Musk v čele Twitteru působí jako slon kráčející v porcelánu, odhánějící uživatele na různé menší alternativy.
„Mastodon se nepromění ve vše, co nenávidíte na Twitteru,“ ujistil uživatele Rochko. „Skutečnost, že může být sociální síť prodána kontroverznímu miliardáři, skutečnost, že může zkrachovat, to je rozdíl v paradigmatech mezi platformami.“
Jak už padlo výše, Mastodon je nezisková platforma, do níž neinvestují třetí strany a která není výdělečná. Sociální síť žije z příspěvků patronů na službě Patreon, kde ji měsíčně podporuje 9200 lidí.
Od dárců získá Mastodon měsíčně asi 33,5 000 dolarů měsíčně. Objem získaných peněz podle samotného zakladatele logicky v posledních měsících s nárůstem popularity Mastodonu dramaticky vzrostl.