Více
  6.3 C
  Czech
  Sobota, 26 listopadu, 2022

  Opice hrála Pong pomocí myšlenek díky čipu Neuralink

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Společnost Elona Muska Neuralink zveřejnila na YouTube nové video s opicí, která hraje Pong jen pomocí myšlenek. Makak má v mozku implantovány dva čipy Neuralink.

  Jak naučit opici hrát Pong?

  Pager, devítiletá opice makak, měla implantovaný Neuralink asi šest týdnů před natočením videa. Pager se nejprve naučil hrát videohry pomocí joysticku a za odměnu dostával banánový koktejl dodávaný kovovou trubkou. Zatímco hrál videohry, zařízení Neuralink zaznamenávalo informace o tom, které neurony střílejí. Po nasbírání dostatečného množství dat byl joystick, který Pager používal k hraní, odpojen od počítače. Pager dál používal joystick, ale ve skutečnosti už počítač bral informace z mobilní aplikace, která byla připojena přímo k implantátům Neuralink. Připojení k Neuralinku je lehké jako připojení k bezdrátovému reproduktoru, Neuralink se spáruje s mobilním zařízením přes Bluetooth.

  V další scéně hraje Pager klasickou videohru Pong se speciálním jménem MindPong, už ale úplně bez joysticku. Hru ovládá kompletně telepaticky a zároveň si užívá banánový koktejl. Díky datům, která byla při předešlých testech nasbírána, dokáže počítač předpovědět Pagerovy zamyšlené pohyby rukou v reálném čase.

  MindPong je jen začátek

  „MindPong je ukázkou potenciálních schopností implantátů N1 Link“ uvedla společnost na tiskovce. „Je však důležité si uvědomit, že jde jen o malý kousek toho, čeho má zařízení ve finále dosáhnout.“

  V srpnu společnost Neuralink provedla živé demo své technologie na třech prasatech. Divákům byly ukazovány nervové signály v reálném čase od prasete, kterého Musk pojmenoval „Gertrude“. Společnost Neuralink se sídlem v San Francisku chce nakonec zvýšit rychlost, jakou mohou informace proudit z lidského mozku do stroje. Zatímco je technologie pořád v začátcích, Neuralink doufá, že její zařízení brzy umožní ochrnutým lidem používat svou mysl k ovládání telefonů. Pozdějším cílem bude implementovat Neuralink i do nervové soustavy, což by umožnilo například paraplegikům znovu chodit.

  „První produkt od společnosti Neuralink umožní lidem s paralýzou ovládat smartphone svou myslí rychleji než někdo, kdo používá prsty.“ tweetnul Elon Musk.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS