Více
  4.3 C
  Czech
  Sobota, 26 listopadu, 2022

  Do muzea nemusíte, obraz Dívka s perlou v rozlišení 10 GPx je nyní na internetu i ve 3D

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Některá umělecká díla nikdy neopouští svá domovská muzea, takže pokud máte touhu je zhlédnout naživo, musíte za nimi vycestovat. Je to i případ slavného obrazu Dívka s perlou od holandského malíře Johannese Vermeera.  

  Toto plátno je permanentně umístěno v Mauritshuis v Haagu. Ovšem díky novým technologiím si slavný obraz může prohlédnout úplně každý. A to v naprosto nadstandardní kvalitě. Obraz byl nasnímám systémem Hirox v rozlišení 10 gigapigelů a je volně přístupný na internetu.  Několik zásadních částí malby lze prozkoumat i ve 3D.

  Digitální mikroskop vytvořil nové dílo

  Známý obraz Dívka s perlou se dočkal své digitalizace. Expertům ze společnosti Hirux Europe se podařilo vytvořit digitální kopii slavné „Mona Lisy severu.“ Vermeerovo dílo ze 17. století bylo nasnímáno digitálním 3D mikroskopem Hirox 3D RH-2000, a to v neskutečném rozlišení 93 205 x 108 565 pixelů (cca 10 gigapixelů). Digitální panorama bylo sestaveno z celkem 9 200 fotografii a kvalita je tak vysoká, že si kdokoli na svém monitoru může prohlédnout detaily plátna až do velikosti 4,4 mikrometru.

  Na dokument z procesu digitalizace díla se můžete podívat ve videu.

  Blíž už se dostat nelze  

  Deset zásadních části obrazu jako je například ikonická perlová náušnice, rty, či oko dívky, byly dokonce nasnímány ještě ve vyšší kvalitě. Takže je možné je prozkoumat i ve formátu 3D.  Zde můžete obdivovat detaily o velikosti 1,1 mikrometru. U záběrů ve 3D lze využít i lištu nástrojů, v nabídce je třeba funkce otáčení výřezem nebo poloha osvětlení. Takže se ponoříte do skutečné hloubky obrazu, uvidíte tahy štětcem, vrstvy a výšku nanášené barvy, praskliny a další fascinující drobnosti.

  Skvělá pomůcka pro restaurátory a vědce

  Kromě toho, že je obraz nově přístupný široké veřejnosti na internetu zdarma, jeho digitální verze je i skvělou pomůckou pro restaurátory a historiky umění. S originálním plátnem už nebude nutné při jeho zkoumání manipulovat a měnit optimální podmínky pro jeho správné uchování.

  Obraz Dívka s perlou v rozlišení 10 MPx si můžete prohlédnout zde.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS