Průkopnická společnost v oblasti obnovitelných zdrojů Orbital Marine Power spustila na moře nejvýkonnější přílivovou turbínu se jménem O2.
Příliv a odliv jako obnovitelná energie
Přílivové elektrárny používají pro roztočení turbín periodické opakování přílivu a odlivu moře a tím kinetické energie rotace Země. Zastánci přílivové energie tvrdí, že může poskytovat spolehlivou a předvídatelnou čistou energii ve velkém měřítku, která může doplnit proměnlivý výkon větrných a solárních projektů.
Po uvedení do provozu bude turbína vyrábět téměř 2 megawatty energie. To je dost na to, aby ročně napájela nejméně 2 000 domácností ve Spojeném království a kompenzovala přibližně 2 200 tun produkce CO2 ročně. Díky tomu je O2 jedna z nejvýkonnějších přílivových turbín na světě, která se v současnosti používá. Turbína bude napojena na Evropské centrum pro mořskou energii u Orknejských ostrovů.
Inovativní konstrukce
Výstavba projektu byla zahájena v roce 2019. O2 navazuje na předchozí generaci přílivové turbíny SR2000 společnosti Orbital. Nový model se skládá z 239 stop dlouhé nástavby spojené se dvěma turbínami s 32 stop dlouhými rotory. Lopatky na nich se mohou otáčet o plných 360 stupňů. Tato inovativní vlastnost by měla umožnit turbíně vyrábět energii, aniž by celá turbína musela měnit směr při přílivu a odlivu. Umožní také bezpečné dynamické ovládání rotorů, které umožní získávat energii z různých směrů přílivu a odlivu, aniž by bylo nutné vychýlit celou platformu. Společnost Orbital uvádí, že v budoucnu má také možnost instalovat na O2 ještě větší lopatky.
„Pro Orbital je to obrovský milník; O2 je pozoruhodným příkladem britské inovace v oblasti čistých technologií a stavba, kterou jsme zde dokončili, je inspirující ukázkou toho, čeho může britský dodavatelský řetězec dosáhnout, pokud dostane příležitost – a to i pod mimořádným tlakem pandemie.“ uvedl generální ředitel společnosti Orbital Andrew Scott.
Společnost Orbital rovněž zdůraznila ekonomické přínosy, které projekt přinesl, a uvedla, že přibližně 80 % dodávek pro projekt pochází ze Spojeného království, včetně skotských ocelářských prací, kotev z Walesu a lopatek z jižní Anglie.
Na základní škole se učí, že slapové jevy způsobuje proměnná gravitační síla zejména Měsíce. Takže hned první věta o kinetické energii Země ukazuje na bazální neznalost autora, který se ani neobtěžoval juknout na wikinu a doplnit si mezery ze základní školy. Jako obvykle smutné.
První větu jsem vzal přímo z wikipedie: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADlivov%C3%A1_elektr%C3%A1rna
věřit bezmezně každé větě na wikině? a nepodívat sa na nadřazená témata (slapové jevy?) vaším odkazem jste mě jen více pobouřil, zdarec
tak to je potom dost mimo tato stránka wikipedie, nepsdal sjte ji také ?? to byste stejně mohl napsat u větrných elektráren. podívejte se na wikině na slapové jevy. to bude asi lepší. a smažte to proboha.
mazáním mých komentů se původ slapových jevů nezmění