Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Jednotné nabíjecí kabely od roku 2024, odhlasoval Evropský parlament

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Europoslanci podle informací BBC News většinově odhlasovali zákon, který nařizuje jednotné nabíjecí USB-C kabely u elektronických přenosných zařízeních od roku 2024, v případě notebooků do roku 2026. Legislativa se týká chytrých telefonů, tabletů, notebooků a dalších produktů. Společnosti Apple, která má vlastní Lightning konektory, nezbývá než se přizpůsobit.

  Evropský parlament většinově odhlasoval zákon nařizující používání jednotného nabíjecího USB-C kabelu u malých až středně velkých přenosných zařízeních v EU, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky, píše BBC.

  Nařízení začne platit od roku 2024, výrobci notebooků však získali na tento přechod čas do roku 2026. Pro zákon hlasovalo 602 poslanců, proti 13 a osm se hlasování zdrželo.

  Opatření má za cíl snížit množství e-odpadu, který zatěžuje životní prostředí. Uleví také spotřebitelům, kteří ocení užívání jediného USB-C kabelu jako praktičtější a cenově výhodnější.

  Po dohodě EU o jednotném nabíjecím USB-C kabelu v červnu vláda Spojeného království sdělila, že jeho zavedení nezvažuje. Ale v současnosti po brexitu by mohla legislativa platit v Severním Irsku.

  Severní Irsko zůstává uvnitř jednotného trhu EU, zatímco zbytek Británie je izolován. Spor mezi EU a Spojeným královstvím o reformě protokolu Severního Irska zůstal nevyřešen.

  Přizpůsobit se bude muset i Apple

  Legislativa se vztahuje také na kalifornskou společnost Apple. Pokud firma chce nadále prodávat svá zařízení v Evropě, bude se muset nařízení přizpůsobit. Společnost přitom u svých iPhonů a iPadů používá vlastní Lightning konektory.

  Apple zastává o zavedení jednotného USB-C nabíjecího kabelu odlišný názor než EU. Během představení návrhu v roce 2021 zástupce společnosti Apple zmínil, že to pro výrobce i spotřebitele přináší jisté nevýhody.

   „Přísná regulace nařizující pouze jeden typ konektoru inovace spíše brzdí, než aby je podporovala, což poškodí spotřebitele v Evropě a na celém světě, řekl.“ Stanice BBC ohledně hlasování požádala Apple o vyjádření.

  Nařízení se bude vztahovat také na elektronické čtečky, myši a klávesnice, GPS zařízení, sluchátka a náhlavní soupravy, digitální fotoaparáty, ruční videoherní konzole a přenosné reproduktory.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS