Více
  2.1 C
  Czech
  Neděle, 4 prosince, 2022

  Hackeři v Číně ukradli háklivá data miliardy lidí. Část z nich unikla na internet

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čína zažila nejmasivnější únik dat v historii. Na internetovém hackerském fóru se objevil příspěvek anonymního uživatele pod nickem ChinaDan, který nabízel k prodeji za 10 bitcoinů balíček s databází osobních informací miliardy občanů Číny. Hovoří se o úniku dat z databáze čínské policie. Jedná se tedy o extrémně citlivé údaje. Lidé panikaří. Informoval o tom deník The Guardian.

  Uživatel pod jménem ChinaDan zveřejnil minulý týden na fóru Breach Forums informaci, že prodá za 10 bitcoinů (asi 4,9 milionu korun) balíček dat, která měli anonymní hackeři ukrást z databáze čínské policie.

  Obsahují údaje o 1 miliardě obyvatel Číny, napsal deník The Guardian. Jedná se v tom případě o největší únik háklivých dat v historii.

  Média a vyšetřovatelé pravdivost výroku vyšetřují. Jedná se o únik rizikových dat, jako jsou telefonní čísla, jména, adresy a národní identifikační čísla. Část z nich už je údajně volně dostupná na internetu.

  Únik některých dat následně potvrdil anonymní hacker, jehož identita nadále zůstává skrytá. „V roce 2022 unikly informace z databáze šanghajské policie. Ta obsahovala několik terabytů informací o miliardě čínských obyvatel,“ sdělil hacker.

  Šanghajská policie prozatím na dotazy médií nereaguje. Jakmile se takové informace dostanou na internet, těžko se z virtuálního světa odstraňují. Lidé na internetu propadli panice.

  Cenzura

  Podle serveru Associated Press měla data obsahovat rovněž informace o dětech a dospívajících.

  Příspěvek záhadného anonyma byl široce diskutován na sociálních sítích, jako je Weibo či WeChat. Nemálo uživatelů vyjadřovalo z pravdivosti příspěvku ChinaDana obavy.

  Čínské autority zmínky o postu zcenzurovaly. Uživatelé si je již prostřednictvím čínských vyhledávačů či diskusních fór na Weibo nevyhledají. The Guardian ovšem upozorňuje, že několik diskusí na čínském internetu stále existuje.

  Čína nečelí úniku citlivých dat poprvé. Například v roce 2016 zveřejnili hackeři na Twitteru citlivá data týkající se vlivných čínských osobností.

  O největším úniku osobních dat na světě nemůže být řeč. V roce 2013 americkou společnost Yahoo postihl masivní únik dat zahrnujících telefonní čísla, jména, hesla a data narození všech 3 miliard uživatelů serveru.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  1. Přátelé, najděte si skutečný význam slova „háklivý“ a následně zvažte, zda autor neměl dělat něco užitečnějšího…

  Comments are closed.