Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Rusko spustilo obchod s aplikacemi NashStore. Hackeři na sebe dlouho nenechali čekat

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Útok ruských vojsk na Ukrajinu zapříčinil rychlou reakci technologických gigantů, kteří se stáhli z ruského trhu. Mezi těmito společnostmi byl také Google a jeho obchod s aplikacemi Google Play, kterou nahradila ruská verze stejného charakteru NashStore. Spuštěna byla včera, krátce nato ji ale napadli neznámí hackeři. Aplikace je již ovšem v provozu, píše web Andro News. 

  Válka na Ukrajině přiměla nadnárodní technologické giganty opustit ruský trh, což znamenalo konec mnoha služeb v zemi. Rusko však za ukončené aplikace připravuje nebo již vydalo alternativní náhrady z dílny vlastních vývojářů. Jednou z těchto aplikací je například náhrada za Instagram s názvem Rossgram. 

  Rusko opustil také Google. Ruští uživatelé tedy také přišli o populární online obchod s aplikacemi Google Play. 

  Ruští vývojáři ihned začali pracovat na alternativní náhradě s názvem NashStore, což je aplikace totožného charakteru, obsahuje však pouze ruské aplikace. 

  Podle serveru Andro News nabízí NashStore (Nash v překladu znamená „náš”) více než 1000 aplikací, například Banki.ru, Alfa-Bank, RN-Cart, PSB Business, Sber-Market či Sovcombank. 

  Platforma, která je dostupná pouze na operačním systému Android, také umožňuje stažení aplikací podniků zasažených sankcemi či stažených z ruského trhu. Zahrnuta je například aplikace státního bankovního giganta Sberbank či online služba pro streamování filmů Wink. 

  Chutná potrava pro hackery

  NashStore umožňuje uživatelům stahovat RuTube, ruskou obdobu YouTube, která byla hackery napadena již v květnu. V důsledku toho byla služba stažena ze svých webových stránek a podkopán údajně mohl být také její zdrojový kód. 

  Při včerejším spuštění NashStore hackeři zaútočili znovu a internetový obchod aplikací destabilizovali. 

  „Před spuštěním NashStore jsme se stali obětí vážného DDoS útoku. Přístup k webovým stránkách a možností stažení obchodu není v tuto chvíli stabilní,” prohlásili zástupci společnosti ANO Digital Platforms, která za aplikací stojí. 

  Webové stránky NashStore jsou dnes ale opět funkční, přičemž není jasné, jaká hackerská skupina na ně zaútočila. 

  NashStore měl být původně spuštěn již 9. května na Den vítězství. Vývojáři však potřebovali více času k dokončení platformy.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS