ČVUT vyvinul pokročilý systém pro detekci střelby. Je schopen během několika sekund autonomně identifikovat střelbu, určit polohu střelce a dokonce odhadnout typ a ráži použité zbraně.
Výzkumný tým katedry měření Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT) pracuje na vývoji tohoto systému od roku 2016.
„První krok je rozhodnout, jestli se jednalo o výstřel nebo o neškodný zvuk. Pokud šlo o střelbu, jednotka odešle zaznamenané příznaky události spolu se svojí aktuální polohou a směrem, odkud vychází střelba, na vzdálený server,“ vysvětlil vedoucí katedry Jan Holub.
Systém využívá umělou inteligenci a rozsáhlou databázi záznamů střelby z různých typů zbraní, kterou výzkumníci shromažďovali během sedmi let práce na projektu. „Tato databáze akustických signálů se stala základem pro pokročilé metody klasifikace střelby s využitím neuronových sítí a nástrojů strojového učení,“ popsal Holub.
Neexistuje žádná indicie, že by střelba na FF UK v Praze měla jakoukoli spojitost s mezinárodním terorismem, řekl ministr vnitra Rakušan. https://t.co/5XHSNq7gBy
— Deník N (@enkocz) December 21, 2023
Systém by mohl být využit i ve školách
V současné době je systém ve fázi prototypu a výzkumníci hledají výrobce, který by měl kapacitní, logistické a organizační zázemí pro jeho výrobu a instalaci. „Byli bychom rádi, kdyby výsledky našeho výzkumu našly uplatnění v praxi ve formě konkrétního produktu,“ uvedl Holub.
Výzkumný tým je v kontaktu s americkou agenturou Office for Naval Research, která koordinuje a sponzoruje výzkumné aktivity a technologický vývoj Námořních sil a Námořní pěchoty USA.
Systém by mohl být využit jako bezpečnostní opatření na univerzitách a jiných veřejných budovách. Tato možnost je aktuálně diskutována na Univerzitě Karlově, kde se hledají nové způsoby zvýšení bezpečnosti po tragické střelbě na Filozofické fakultě v prosinci minulého roku, při které zemřelo 14 lidí.