Více
  0.5 C
  Czech
  Středa, 30 listopadu, 2022

  Apple přesunul část výroby iPhonu 14 do Indie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Společnost Apple v rámci diverzifikace svých dodavatelských řetězců mimo Čínu začala vyrábět nejnovější iPhone 14 v Indii. Kalifornská značka už pár let v zemi vyrábí starší řady svých smartphonů. Produkci iPhonu 14 v Indii Apple zahájil kvůli rostoucímu napětí mezi Washingtonem a Pekingem a čínské politice „nulového covidu“, píší BBC a The Guardian.

  Apple přesunul podle stanice BBC News část výroby svých iPhonů do Indie. Konkrétně tam zahájil produkci nejnovějšího modelu iPhonu 14, jehož technologický gigant představil začátkem tohoto měsíce.

  Důvodem je napětí mezi Washingtonem a Pekingem v důsledku sporu o Tchaj-wan a Šalamounovy ostrovy a sousední tichomořské státy, region považovaný za bránu do Asie a dále do Pacifiku.

  Výrobu a dodávky produktů Apple rovněž významně narušila čínská politika „nulového covidu“, která ochromila výrobu v Šanghaji. Apple se tak snaží zbavit závislosti na Číně, v níž už nemá takovou jistotu.

  „Nová řada iPhone 14 představuje převratné nové technologie a důležité bezpečnostní funkce. Jsme nadšeni, že iPhone 14 vyrábíme v Indii,“ uvedla v prohlášení společnost Apple.

  Apple v Indii není nováčkem. Tchajwanská firma Foxconn již v zemi produkuje starší modely iPhonů od roku 2017. Její továrna se nachází v jihoindickém státě Tamilnádu.

  Podle listu The Guardian Apple zahájil výrobu iPhonu 14 ve městě Čennai, což je hlavní město právě Tamilnádu. Se svými 4 miliony obyvateli se jedná o páté největší indické město.

  Apple utíká do Indie

  Apple se rovněž snaží zvýšit svou stopu v zemi rostoucím podílem. Společnost vykázala minulý rok v Indii čtyřprocentní podíl na trhu.

  Americký gigant se na tamním trhu snaží konkurovat mnohem levnějším dominantním jihokorejským a čínským smartphonům.

  Výroba iPhonů v Indii však neznamená, že si je tamní zákazníci koupí levněji. I když zdejší obyvatelé na iPhonech uvidí štítek „Made in India“, zaplatí za nový telefon velkou částku.

  Výroba iPhonů v Indii je dobrou zprávou pro premiéra Narendra Modiho, jehož vláda zahájila před osmi lety kampaň „Make in India“, jejímž cílem bylo podpořit výrobu a export v Indii.

  Podle zprávy analytiků z JP Morgan má Apple v úmyslu do roku 2025 vyrábět v Indii čtvrtinu všech iPhonů 14 a stejný podíl všech svých ostatních produktů. Nyní má v Indii asi 5 procent výrobní kapacity.

  Pětinu všech svých iPadů, Apple Watch a více než polovinu všech svých AirPods hodlá Apple vyrábět ve Vietnamu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS