Více
  0.5 C
  Czech
  Sobota, 3 prosince, 2022

  Dodávky smartphonů do Evropy meziročně klesly o 10 procent

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle dnešní zprávy Canalys válka na Ukrajinu vedla v prvním letošním čtvrtletí k meziročnímu poklesu evropských dodávek iPhonů o 10 procent. Podíl na tom má také globální nedostatek čipů související s pandemickou situací v Číně. Hlavní příčinou je však inflace způsobená invazí ruských vojsk na Ukrajinu, píše 9to5Mac. 

  Dodávky chytrých telefonů do Evropy poklesly meziročně v prvním čtvrtletí letošního roku o 10 procent, stojí v dnešní zprávě technologické analytické společnosti Canalys, o níž informoval server 9to5mac

  Roli v tom sehrál světový nedostatek čipů způsobený uzávěrou Číny, hlavní příčinou však byla válka na Ukrajině. „Většinový pokles dodávek způsobil tvrdý zásah ukrajinského a ruského trhu,” zdůraznil dopad války analytik Runar Bjørhovde. 

  „Počet zásilek se v těchto zemích propadl oproti stejnému období v minulém roce o 31 a 51 procent. Dodávky iPhonů ve zbytku Evropy meziročně klesly jen o 3,5 procenta, což ukazuje, že poptávka zůstává nedotčena,” pokračuje Bjørhovde

  Čtvrtletní dodávky smartphonů do Evropy poklesly na 41,7 jednotek. Nejlépe se dařilo společnosti Samsung. Na druhém místě se umístil Apple, který těžil hlavně ze zájmu o iPhone 13, čímž zanechal firmu Xiaomi na třetím místě. 

  Zatímco v prvním čtvrtletí minulého roku Apple dodal do Evropy 8,8 milionu telefonů, letos si ve stejném období přilepšil na 8,9 milionu. 

  Cupertinské společnosti rovněž poskočil podíl na evropském trhu z 19 procent na 21 procent. 

  Následující měsíce probouzejí obavy 

  Analytici mají při pohledu na budoucnost obavy. Válka na Ukrajině vedla k tvrdým sankcím namířeným vůči Rusku. Ukrajina je významným vývozcem potravin, které však aktuálně nemůže exportovat. 

  Ruská agrese vůči Ukrajině vedla ke stažení mnoha nadnárodních společností ze země a globální inflaci zapříčiněné zvyšujícími se cenami potravin, energií a pohonných hmot. Technologické společnosti se proto obávají menšího zájmu o své produkty. 

  Firmy se potýkají s nárůstem rezignací. Pandemie covidu-19 totiž změnila podobu práce. Podle informací deníku Financial Times zaměstnanci chtějí pracovat spíše z domova, aby měli více prostoru pro rodinu. V některých případech raději volí méně stresující práci za nižší plat. Firmy tak musejí vynaložit další peníze na motivační zvyšování platů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS