Více
  1 C
  Czech
  Středa, 30 listopadu, 2022

  Hromadný exodus pobouřených zaměstnanců továrny Foxconn ohrožuje výrobu iPhonů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po nepokojích v továrně Foxconnu v čínském městě Čang-čou podalo rezignaci 20 000 nových zaměstnanců. Interní zdroje tvrdí, že může dojít k narušení 30 procent listopadové výrobní kapacity. Společnost Apple již varovala před nedostupností řady iPhone 14 Pro v předvánočním období. Informoval o tom server 9to5Mac.

  Pandemická situace v čínském městě Čang-čou se zhoršila koncem října. Kalifornská společnost tady má největší továrnu na výrobu iPhonů provozovanou tchajwanským gigantem Foxconn.

  Úřady zavedly omezení, která musel následovat také Foxconn. Už tak přísné restrikce v izolovaném kampusu ještě přitvrdily. Foxconn byl nucen zavést kontroly pohybu zaměstnanců, který byl značně omezen, a zavřít jídelny.

  Pracovníci si stěžovali na nedostatek jídla a tvrdili, že se infekce šíří i uvnitř závodu. Krátce po ohlášených tvrdších restrikcí v Čang-čou proto média upozornila na zběsilý úprk zaměstnanců z továrny za rodinami.

  Foxconn následně chtěl ztracené zaměstnance nalákat na bonusy, ale neúspěšně. Proto pak nabral pracovníky nové. Také těm slíbil bonusy k výplatám, které se později staly předmětem napětí.

  Nemoc covid-19 se stále šířila a město dále zpřísňovalo pandemická opatření, což platilo také pro továrnu Foxconnu.

  Netrvalo dlouho a noví zaměstnanci si začali stěžovat na špatné pracovní podmínky, nedostatek jídla, podezření na infekci vně závodu a změnu pracovní smlouvy. Tvrdili, že Foxconn jim žádné bonusy nevyplatil.

  Technická chyba, která poškodila Apple

  Následoval střet stovek zaměstnanců továrny s policií a úředními pracovníky v bezpečnostních oblecích. Podle očitých svědků a videí kolujících po internetu policie demonstranty zbila.

  Foxconn následně přiznal „technickou chybu“, díky níž zaměstnancům slíbené bonusy neproplatil. Slíbil však, že ji napraví. Nepokoje ustaly a zaměstnanci se vrátili do výrobního závodu.

  Nadále ovšem převládala frustrace, píše 9to5Mac. Foxconn proto nabídl personálu rezignaci s výstupní platbou v podobě jednoho až dvou měsíčních mezd. Tuto nabídku využilo více než 20 000 pracovníků. Podle agentury Reuters se jednalo o částku 10 000 čínských jüanů (1400 dolarů, 32 750 000korun).

  Masový exodus zaměstnanců dokládají videa dlouhých front se zavazadly na autobusových zastávkách. Názory na dopad těchto událostí na výrobu se ovšem liší.

  Jeden ze zaměstnanců řekl, tento incident poškozuje veřejný obraz továrny, ale na výrobní kapacitu mít vliv nebude. Noví zaměstnanci totiž ještě nedorazili na výrobní linku. Současná kapacita tedy být ovlivněna nemusí, ale rezignace mohou mít dopad na její plánování.

  Nutno podotknout, že noví zaměstnanci měli zaplnit místa po pracovnících, kteří utekli během prvních zpřísňování. Když noví rekruti podali rezignace, mnoho pracovních míst muselo zůstat prázdných.

  Jiný interní zdroj řekl, že poškozeno by mohlo být až 30 procent listopadové výrobní kapacity.

  Společnost Apple již varovala před nedostupností modelu iPhone 14 Pro v klíčovém předvánočním období. Foxconn zase varoval před negativním dopadem těchto událostí na růst tržeb.

  Situace komplikuje společnosti Apple v pro technologický trh už tak náročné době situaci. A ta se ještě pravděpodobně zhorší.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno