Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  SpaceX vypustil raketu Falcon 9 nesoucí třetí várku satelitů Starlink

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  SpaceX včera vyslal na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů Starlink. Za poslední 2 týdny se jich poslalo celkem 180. Včerejší start také vytvořil nový rekord znovupoužití Falconu 9, byl to jeho devátý start a deváté přistání.

  Musk se pomocí satelitů Starlink snaží vytvořit globální síť satelitů, která by zaručila rychlý přístup k internetu kdekoliv na Zemi. K tomu potřebuje deseti tisíce satelitů operujících na oběžné dráze, aby bylo zajištěno nepřetržité pokrytí. Starlink satelity jsou více než 60krát blíže k Zemi než tradiční satelity, což má za následek nižší latenci a schopnost podporovat služby, které u tradičního satelitního internetu nejsou obvykle možné.

  Opětovné použití Falconu 9

  Falcon 9 je dvoustupňová raketa, která je vysoká 70 metrů. SpaceX ji popisuje jako „první raketu orbitální třídy, která je schopna opětovnému vzletu“. Její název je odvozen od fiktivní kosmické lodi Star Wars Millennium Falcon. Opětovné použití raket má vysoký význam u většiny misí SpaceX, například je to dobrý způsob, jak zmenšit celkové výdaje. Jsou naplánovány ještě dva starty Starlinku do konce března, včetně jednoho stanoveného na příští neděli.

  Záchrana miliónu lidí

  Přes 50 milionů Američanů mají přístup jen k internetu s rychlostí 25Mbps a 5 milionů nemají ani 3Mbps kvůli zastaralé infrastruktuře poskytovatelů internetu a jejich neochota vylepšení. Starlink těmto lidem dokáže pomoct. Pro většinu lidí je ale pořád výhodnější a levnější klasické připojení k internetu.

  Zatím jen beta testing

  Na orbitu ve výšce 550 km je již umístěno 1584 satelitů, což je ještě daleko od plánovaných 40 tisíc satelitů. SpaceX i tak poskytuje v rámci beta testování internetové připojení v Severní Americe a Velké Británii více než 10 tisícům uživatelům. V Evropě se nově služby nabízejí zatím jen na západě Německa.

  Test hraní na Starlinku. Video: Linus Tech Tips

  Dostupnost

  Starlink se zatím prodává za měsíční poplatek 99 USD (2 200 korun), ještě si k tomu zájemce musí pořídit Starlink Kit za 499 USD (10 900 korun). V Starlink Kitu najdete anténu, stojan pro pozemní upevnění a Wi-Fi router. V případě, kdy si zájemce bude chtít anténu namontovat na střechu, si bude ještě muset přikoupit lepší konzoli.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS