Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Rusko opouští služba Spotify. Důvodem však není přímo ruská invaze na Ukrajinu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Švédská společnost Spotify Technology stahuje svou streamovací službu Spotify z Ruska. Důvodem přitom není přímo ruská agrese vůči Ukrajině, ale nově zavedený zákon týkající se médií, který postihuje šiřitele „fake news” o ruské armádě. Tento zákon slouží k umlčení všech, kdo nesouhlasí s vojenskou invazí. Za jeho porušení hrozí trest ve výši patnácti let za mřížemi. Napsal o tom web zpravodajské stanice Euronews. 

  Válka na Ukrajině vedla k tomu, že Rusko postihly tvrdé sankce Západu a opustila jej řada technologických gigantů. Své služby se teď v zemi rozhodla ukončit také švédská společnost Spotify Technology, píší Euronews. 

  Zatímco většina společností své rozhodnutí postavila pouze na tom, že nesouhlasí s agresivní politikou Vladimira Putina, Spotify již pro ruské posluchače nebude k dispozici kvůli novému zákonu, který se dotýká všech médií. 

  Nová legislativa má potírat fake news. Ve výsledku jde ale o to, že lidem šířícím nesouhlasné informace s ruskou invazí na Ukrajinu nebo zprávy o ztrátách ruské okupační armády hrozí až patnáct let vězení. 

  Spotify podle dostupných informací v Rusku ukončí činnost počátkem dubna. „Spotify nadále věří, že abychom mohli v provozu udržovat naši službu v Rusku, je kriticky důležité se snažit poskytovat důvěryhodné a nezávislé zprávy,” stojí v prohlášení společnosti. 

  „Nedávno přijatá legislativa bohužel omezuje přístup k informacím, eliminuje svobodu projevu a kriminalizuje určité typy zpráv, čímž ohrožuje bezpečnost zaměstnanců a posluchačů Spotify.” 

  Rusko bez světových technologií 

  Ruska se kvůli invazi na Ukrajinu zřekla celá řada technologických společností. Začátkem března podle Business Insider zemi opustila společnost Samsung, která na tamním trhu s chytrými telefony platila za číslo jedna. 

  Rusko ještě předtím opustil Apple, který do země přestal vyvážet zboží. Veškeré autorizované kamenné prodejny s jablečnými produkty byly uzavřeny. 

  Apple také v Rusku přestal poskytovat své služby, což se dotklo například Apple Pay. Z App Store byly odstraněny zpravodajské aplikace RT a Sputnik News. 

  Rusko také opustily společnosti Microsoft, Google, Dell a PayPal. Zdejší obyvatelé už se ani nepodívají na obsah streamovací služby Netflix či nevyužijí služby společnosti Bolt.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS