Desítky běžně používaných aplikací si říkají o přístup k mikrofonu, poloze nebo souborům v telefonu, často zcela bezdůvodně. Upozorňuje na to nová analýza britské spotřebitelské organizace „Which?“, která se zaměřila na 20 nejstahovanějších aplikací napříč kategoriemi.
Facebook, WhatsApp, Instagram, TikTok, Amazon, AliExpress nebo Xiaomi Home. Tyto a další populární aplikace mají dohromady miliardy stažení. Pokud by je měl někdo nainstalované všechny, udělil by jim přístup k celkem 882 různým oprávněním. Řada z nich přitom umožňuje přístup k citlivým údajům nebo funkcím.
Facebook i WhatsApp chtějí mikrofon a historii aplikací
Facebook si podle Which? říká o 69 oprávnění, z toho 6 rizikových. WhatsApp o 66, také se šesti riziky. Mezi nimi je přístup k mikrofonu nebo sledování toho, které další aplikace právě používáte. U Instagramu je to 56 oprávnění, z toho 4 riziková.
Nejvíce povolení ale vyžaduje aplikace Xiaomi Home. Celkem 91, z toho 5 označených jako rizikových. Kromě přístupu k mikrofonu nebo souborům může aplikace odesílat data do Číny. Stejně tak i AliExpress, který navíc zahlcuje uživatele marketingovými e-maily, aniž by k tomu předem výslovně žádal svolení.
The popular apps that are SPYING on you: Cybersecurity experts issue urgent warning over 'data hungry' apps that can access your location, microphone and data | Daily Mail Online https://t.co/4fZOSySgse
— Fat Cat 🌐 (@FATCAed) July 22, 2025
Chytré domácnosti a fitness aplikace nejsou výjimkou
Samsung Smart Things si říká o 82 oprávnění, Strava o přístup k přesné poloze. Ring Doorbell má mikrofon, protože jej prý potřebuje pro své funkce. Jenže podle Which? některá oprávnění prostě nedávají smysl. Například proč by AliExpress měl sledovat, které jiné aplikace zrovna používáte?
Zvlášť varovné je, že 16 z 20 zkoumaných aplikací může zobrazovat překryvná okna nad jinými aplikacemi, tedy de facto posílat vyskakovací zprávy, i když máte notifikace vypnuté. Sedm aplikací se navíc automaticky spouští při zapnutí telefonu, aniž byste s tím cokoli udělali.
Samsung chystá systém, který na šmírování upozorní
Řešení možná nabídne nový systém Samsungu One UI 8. Ten má uživatele výslovně upozorňovat, když nějaká aplikace v pozadí přistupuje k mikrofonu, foťáku, textovým zprávám nebo poloze. Na displeji by se měly objevovat zprávy typu „Aplikace XY právě použila mikrofon“.
Google i Apple už dřív zavedli kontrolu oprávnění, ale stále platí, že mnoho aplikací zneužívá systémová povolení k nadměrnému sběru dat. A jak ukazuje i výzkum Which?, často se to děje zcela zbytečně, nebo jen proto, aby vás aplikace mohly přesněji cílit reklamou.
Jak se bránit? Kontrolujte oprávnění a čtěte drobné písmo
Odborníci doporučují projít si seznam oprávnění, které aplikace žádá ještě před instalací. V nastavení telefonu pak můžete jednotlivá povolení omezit nebo zcela vypnout. A pokud si nejste jistí, zda aplikaci důvěřovat, raději ji smažte. S veškerými daty, která jste ji svěřili.
„Naše data mají obrovskou cenu. Aplikace možná nestojí peníze, ale platíme za ně jinak. Tím, co o sobě prozradíme,“ shrnuje editor Which?. A největší problém? Většina lidí všechno odklikne automaticky, aniž by si vůbec přečetli, s čím souhlasí.