Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Nejnovější prototyp vesmírné lodi SpaceX explodoval během zkoušky letu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stejně jako jeho předchůdci, SN11 nepřežil svůj krátký let a explodoval během zkoušky. Kvůli mlhavému počasí toho ale nebylo moc vidět.

  Čtvrtý nepodařený let

  Již čtvrtý výškový zkušební let prototypu rakety Starship se včera nevydařil. První dva prototypy SN8 a SN9 skončily dramatickými výbuchy, když narazily velkou rychlostí na přistávací plochu. Třetí prototyp SN10 přistál úspěšně, ale asi šest minut na to také explodoval. Starship prototypy jsou vysoké kolem 47 metrů a každý z nich je poháněn třemi raketovými motory Raptor.

  Starship SN11 explodoval krátce před sestupem

  Včera v 8:00 se zažehly tři Raptor motory rakety Starship SN11. Raketa se vyšplhala do výšky kolem 10 kilometrů. Bohužel ale krátce před zahájením sestupu vypadly vysílací kamery SpaceX. „Vypadá to, že jsme měli další vzrušující test letu Starship SN11“, „Starship se už nevrátí, nečekejte na přistání.“ uvedl během vysílání John Insprucker, SpaceX komentátor.

  Video exploze. Zdroj: NasaSpaceflight

  Příčina exploze není ještě známa

  Stále není jasné, zda SN11 explodoval ve vzduchu nebo byl aktivován systém ukončení letu, aby zničil raketu před dopadem na zem. „Alespoň kráter je na správném místě.“ tweetnul Musk krátce nato. Podle Muska měl jeden z motorů problémy již při vzletu a nedosáhl požadovaného tlaku ve spalovací komoře při zahájení sestupu. Přesný důvod exploze ale ještě nebyl potvrzen.

  Let kolem měsíce již v roce 2023?

  Rakety Starship jsou navrženy tak, aby přepravovaly lidi kolem Měsíce nebo až na Mars. SpaceX mají před sebou ještě ale velký kus práce, jak je po včerejší havárii patrné. Další várka Starship raket jsou vylepšené verze současných prototypů, počínaje prototypem SN15. Nyní testované prototypy jsou velikostně odpovídající druhému stupni Starship, který bude do vesmíru vypravovat až 100 lidí nebo sto tun nákladu. Dokonce má už firma rezervovaný jeden let pro japonského miliardáře Yusaku Maezawu a dalších osm lidí, kteří poletí kolem Měsíce. Tato mise má název „dearMoon“ a měla by být zahájena v roce 2023.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS