Více
  16 C
  Czech
  Friday, October 7, 2022

  Mastodon dostupný pro Android. Prchají na něj uživatelé z Twitteru

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po spuštění na iOS App Store je nyní open source sociální síť Mastodon, zmenšená alternativa Twitteru, oficiálně dostupná také na Androidu prostřednictvím Google Play, píše web 9to5Google. Poté, co se miliardář Elon Musk stal největším akcionářem Twitteru, zaznamenal Mastodon velký nárůst nových uživatelů, kteří se pravděpodobně obávají, že Musk sociální síť transformuje. 

  Mastodon je open source aplikace a zmenšená alternativa Twitteru. Jelikož se jedná o projekt s otevřeným zdrojovým kódem a klienti třetích stran k ní měli přístup, až nyní oficiálně dorazila na Google Play pro Android, píše 9to5Google. 

  Stejně tak jako všechny sociální sítě, také Mastodon založený v roce 2016 je ke stažení zdarma. 

  Mastodon funguje odlišně než Twitter, a to díky své decentralizované povaze. To je hlavním důvodem, proč sociální síť začala krátce po svém založení rychle nabírat na popularitě. 

  Sociální síť spoléhá na mini-komunity a zájmové skupiny s vlastním vedením hostované na jedinečných serverech. 

  Mastodon tak pro uživatele přináší více soukromí než Twitter. Neexistuje zde jakákoliv časová osa či databáze, ale na úkor některých základních funkcí, které najdeme na jiných sociálních platformách. 

  Oficiální verze sítě pro Android ovšem nabízí absenci reklam, zvýšený limit 500 znaků pro psaní příspěvků a je zcela řízena danou komunitou. Také má některé základní funkce klasických sociálních sítí. Můžete očekávat upozornění, vyhledávání a procházení dané komunity. 

  Příliv nových uživatelů 

  Mastodonu hraje do karet momentální popularita miliardáře Elona Muska na Twitteru. Šéf Tesly se s podílem 9,2 procenta stal největším akcionářem společnosti. 

  Twitter Muskovi nabídl členství ve správní radě, miliardář však odmítl. Krátce nato se Musk rozhodl, že koupí veškeré akcie Twitteru za 54,20 dolaru. Společnost tak nacenil na 43 miliard dolarů. 

  Musk Twitter dlouhodobě kritizuje za absenci svobody slova. Tvrdí, že v soukromých rukách bude plně rozvinut obrovský potenciál platformy. 

  Uživatelé Twitteru se Muskových změn obávají. Technologický magazín PCMag napsal, že tyto obavy podnítily jejich úprk z Twitteru na Mastodon. Potvrdil to jeho zakladatel Eugen Rochko. Žádná čísla ale neuvedl. 

  Mastodon má 4,4 milionu aktivních účtů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS