Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  CyberDog od Xiaomi: inteligentní robotický pes

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínský technologický gigant Xiaomi představil čtyřnohého robota CyberDog. Jedná se o experimentálního robota s otevřeným zdrojovým kódem, který podle společnosti skrývá netušené možnosti.

  V tiskové zprávě společnost zdůraznila, že konstrukce stroje je otevřená a že zpočátku uvolní pouze 1 000 kusů pro fanoušky Xiaomi, inženýry a nadšence pro roboty. Společnost doufá, že tito první uživatelé podpoří vývoj a potenciál čtyřnohých robotů.

  Prvních 1 000 kusů bude stát pouhých 9 999 juanů, tedy zhruba 33 tisíc korun. To je oproti čtyřnohým robotům z Boston Dynamics velký rozdíl. Ti se prodávají za 74 500 dolarů, což je přes jeden a půl milionů korun. Mezi oběma roboty jsou samozřejmě značné rozdíly a ten od Boston Dynamics je skoro ve všech ohledech lepší.

  Robota pohání Jetson Xavier NX, což je nejmenší superpočítač s umělou inteligencí na světě a k tomu mu pomáhá rychlé 128GB SSD. CyberDog má na svém těle 11 senzorů, včetně dotykových a ultrazvukových senzorů, kamer a GPS. Díky nim dokáže v reálném čase analyzovat své okolí, vytvářet navigační mapy, vytyčovat svůj cíl a hbitě se vyhýbat překážkám. Dokáže také spolehlivě rozpoznat obličeje a postoje a sledovat svého majitele i v davu lidí.

  Robota lze ovládat třemi způsoby

  Prvním je možnost reagovat na hlasové povely, včetně rozpoznávání slov a pokynů k probuzení. Dalším je ovládání pomocí připojené aplikace pro chytré telefony. Společnost ale uvedla, že jsou zatím podporované jen modely Redmi K40 Gaming Edition, Redmi K40, Redmi K30 5G, Redmi 10X Pro, Redmi 10X a Mi MIX 2S. Nejpohodlnějším způsobem ovládání bude nejspíš dálkovým ovladačem, který se ale bude prodávat samostatně.

  CyberDog má vysoce výkonný servomotor, který byl vyvinut přímo pro něj. Díky němu zvládne širokou škálu pohybů včetně běhu, skákání, otáčení doleva nebo doprava a naklánění dopředu. Dokáže také udělat salto vzad, přetočit se a postavit se na zadní nohy. Jeho maximální rychlost chůze je 3,2 m/s a maximální zatížení 3 kg.

  V robotu je zabudován systém XiaoAI , který lze použít k ovládání kompatibilních chytrých domácích spotřebičů, jako je televizor, vysavač, klimatizace a čistička vzduchu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS