Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  V Evropě se rozšiřuje hnutí za právo opravy vlastních elektronických spotřebičů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po celém světě roste tlak na výrobce, aby spotřebitelům umožnili opravovat si svá zařízení sami a také, aby dodávali technická schémata a potřebné informace k vlastní opravě. Do teď každá neautorizovaná oprava vedla ke ztrátě záruky, i když byly použité originální součásti.

  Zastánce hnutí uvádějí, že pro ekonomiku a životní prostředí je lepší, když si mohou prodloužit životnost svých zařízení jednoduchou opravou, například výměnou baterie v notebooku nebo rozbitého displeje mobilního telefonu, než nákupem zcela nového zařízení. Oprava totiž stojí u starších zařízení často více, než koupení nového.

  Spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak podpořil hnutí za právo na opravu

  Woz uvedl, že jeho nabitý program mu dříve bránil v tom, aby se tématem hlouběji zabýval. Nyní však cítil, že je čas vyjádřit se k něčemu, co se ho „opravdu emocionálně dotklo“. Po vlastním průzkumu této problematiky Woz řekl, že „zcela podporuje“ hnutí za právo na opravu a že lidé, kteří za tímto hnutím stojí, „dělají správnou věc“.

  Dále ve videu Woz popisuje, jak i jemu při začátcích se společností Apple pomohly otevřené technologie

  „Když jsem založil společnost Apple, nemohl jsem si dovolit dálnopis pro vstup nebo výstup, stál tolik jako dvě auta“. uvedl ve videu Woz. Věděl však, jak fungují televizory, a měl přístup ke schématům – tak si sestrojil vlastní řešení. Woz udělal raný počítačový monitor pro Apple I z klasického televizoru.

  „Neomezovalo mě nic, co by mi bránilo postavit ten počítač a ukázat světu, že budoucnost osobních počítačů bude v klávesnici a televizi. To všechno pramenilo z toho, že jsem mohl věci opravovat, upravovat a sám se v nich šťourat.“

  Podle Applu je ale vlastní opravování telefonů extrémně nebezpečné

  Stávající pravidla o právu na opravu v Evropě a USA se omezují jen na domácí spotřebiče a vozidla. Podle zastánců práva na opravu je Apple jedním z nejzuřivějších odpůrců rozšíření legislativy na spotřební elektroniku.

  Apple opravy povoluje pouze svým autorizovaným technikům a obecně neposkytuje náhradní díly ani informace o opravách. Apple také údajně zapojil lobbisty, aby přesvědčili zákonodárce, že oprava zařízení může být velmi nebezpečná.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS