Více
  6.3 C
  Czech
  Sobota, 26 listopadu, 2022

  Společnost LG Display představila OLED EX, novou generaci technologie OLED s lepším obrazem a jasem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Těsně před veletrhem CES 2022 představila společnost LG Display novou generaci technologie OLED s názvem OLED EX. Ta podle společnosti zvýší jas až o 30 %, zvýší přesnost obrazu a umožní daleko menší rámečky.

  OLED je zkratka pro „organic light emitting diode“ – organická světelná dioda. Část EX ve slově OLED EX je podle společnosti kombinací slov „Evolution“ a „eXperience“.

  Hlavní výhodou OLED je, že každý jednotlivý pixel lze vypnout a zapnout nezávisle. To umožňuje „pravou“ černou barvu a vysoký kontrast. Displeje OLED mají však většinou menší jas než jejich LED protějšky – to má právě napravit technologie EX.

  „Přestože celosvětový trh s televizory zaznamenal v letošním roce 12% pokles, zaznamenali jsme 70% nárůst prodeje OLED,“ uvedl Dr. Oh Chang-ho, výkonný viceprezident a vedoucí divize TV Business Unit společnosti LG Display. „S naší novou technologií OLED EX chceme díky vývoji naší technologie OLED, algoritmů a designu poskytovat zákazníkům ještě inovativnější zážitky na vysoké úrovni.“

  Jak technologie OLED EX funguje?

  Rozdíl mezi standardní technologií OLED a OLED EX spočívá v tom, že místo vodíku se v této technologii používají sloučeniny deuteria. Společnost vyrábí sloučeniny deuteria extrakcí z vody a používá je v diodách. Po stabilizaci a kombinaci s umělou inteligencí společnosti LG mají být diody jasnější a účinnější.

  Umělá inteligence předpovídá využití jednotlivých světelných diod v televizi na základě vašich osobních návyků při sledování a přesně řídí příkon displeje, aby přesněji vyjádřil detaily a barvy přehrávaného videoobsahu. Tato technologie je dostupná až do rozlišení 8K.

  Kvalita obrazu není jediným vylepšením televizorů OLED EX. Nová technologie umožňuje snížit tloušťku rámečku displeje z šesti milimetrů na čtyři u 65palcových televizorů. To se nemusí zdát jako velké zlepšení, ale v tomto měřítku je i to nejmenší zmenšení rozdíl.

  Možná nejlepší na oznámení je to, že OLED EX není koncept ani se nebude vyskytovat pouze v prototypech – nová zobrazovací technologie bude od druhého čtvrtletí příštího roku použita v každém televizoru OLED vyráběném v jihokorejském Paju a čínském Guangzhou společnosti Samsung.

  Společnost LG neuvedla, kdy uvede na trh své první výrobky, které budou využívat OLED EX. Podle všeho by to ale mohlo být již v polovině roku 2022.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS