Více
  2.1 C
  Czech
  Neděle, 4 prosince, 2022

  Nové zařízení dokáže vyrobit energii z potu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Výzkumníci z Kalifornské univerzity v San Diegu (UCSD) v úterý oznámili vynález elektronického zařízení, které dokáže přeměnit pot na použitelnou elektřinu.

  Zařízení je dostatečně malé na to, abyste si ho mohli omotat kolem prstu jako náplast. Sbírá pot ze zpocených konečků prstů a přeměňuje ho na energii. V článku zveřejněném v časopise Joule studijní tým uvádí, že jejich zařízení lze použít k napájení malé elektroniky a senzorů.

  Proč právě konečky prstů?

  Konečky prstů se možná nejeví jako nejvíce se potící místo, ale ve skutečnosti se prsty potí mnohem více, než si myslíme. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že na rozdíl od podpaží, které je obvykle zúžené pokud nemáte zvednuté paže, se pot na konečcích prstů odpaří mnohem dříve, než si ho všimnete.

  „Důvod, proč si myslíme, že se více potíme na jiných částech těla, je to, že tato místa nejsou dobře větraná,“ vysvětluje spoluautor zařízení Yin. „Konečky prstů jsou stále vystaveny vzduchu, takže se pot rychle odpařuje. Takže místo toho, abychom ho nechali odpařovat, používáme naše zařízení ke sběru tohoto potu, a to může generovat značné množství energie.“

  Tento zachycený pot může dosahovat několika mikrolitrů na centimetr čtvereční. Tyto mikrolitry potu jsou absorbovány vycpávkami z pěnových uhlíkových elektrod. Po nasátí potu dochází k chemické reakci, při níž vzniká použitelná elektřina.

  V budoucnosti by mohla být velká řada zařízení kompletně napájena potem

  Navzdory slibným výsledkům tým uvádí, že ne všichni uživatelé by museli nutně generovat stejné množství energie. Částečně kvůli tomu, že každý má jiné prsty a každý se potí méně či více. Wang, druhý autor tohoto zařízení, uvedl, že toto je teprve začátek toho, co by takové zařízení mohlo dokázat. V současné době tým vyvíjí nové senzory a technologie s nízkou spotřebou energie, které mohou být napájeny potem.

  Významnějším efektem podobných nositelných zařízení však bude vytvoření autonomně napájených monitorů zdraví. Při svých pokusech se tým zabýval senzory pro sledování hladiny vitaminu C a sodíku v těle. V budoucnu by tato nositelná zařízení mohla detekovat řadu dalších neviditelných ukazatelů zdraví.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS