Více
  1.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 1 prosince, 2022

  Na internet unikla vývojářská verze operačního systému Windows 11

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hlavním rozdílem oproti staršímu Windows 10 je nové uživatelské rozhraní. Nové funkce či vylepšení však chybí.

  Nové uživatelské rozhraní systému Windows 11 a nabídka Start vypadají velmi podobně jako v dříve plánovaném systému Windows 10X. Vizuálně si největších změn všimnete na hlavním panelu. Microsoft zde vycentroval ikony aplikací a přidal nové tlačítko Start a Menu.

  Kromě vizuálních změn a pár nových aplikací zde není mnoho nového. Nové verze systému Windows obvykle přinášejí řadu nových funkcí nebo vylepšení. Pokud je to opravdu vše, co je nového, působí nový operační systém více jako Windows 10.1 než Windows 11. Jedná se ale o ranou vývojářskou verzi, takže do dne vydání se toho může ještě mnoho změnit.

  Nabídka Start

  Aktualizovaná nabídka Start je zjednodušenou verzí současné nabídky v systému Windows 10. Zahrnuje připnuté aplikace, poslední použité soubory a možnost rychle vypnout nebo restartovat zařízení.

  Pokud nechcete mít ikony aplikací a nabídku Start vycentrované, můžete je všechny přesunout zpět na levou stranu. V kombinaci s tmavým režimem vypadá systém Windows 11 spíše jako vylepšená verze systému Windows 10 než jako úplně nový systém.

  Windows se vrací k widgetům

  Na hlavním panelu je nová ikonka pro zobrazení Widgetů. Widgety se v operačním systému zatím nenačítají plně, ale jsou navrženy tak, aby se vysunuly a poskytovaly rychlý přístup ke zprávám, počasí a dalšímu webovému obsahu.

  Chytré přichycení

  Windows 11 obsahuje nové ovládací prvky pro rychlé přichycení, které jsou dostupné z tlačítka maximalizace ve všech aplikacích. Jedná se o moderní obdobu funkce kaskádových oken, která v operačním systému existuje již řadu let. Okna můžete rychle přichytit vedle sebe nebo je uspořádat do sekcí na ploše.

  Další změnou je používání zaoblených rohů. Ty jsou viditelné v kontextových nabídkách a kolem aplikací. Zaoblené rohy má i samotná nabídka Start.

  Windows Store zatím nijak nezměněn

  Windows Store zatím bohužel vypadá skoro úplně stejně, jako ve Windows 10. Microsoft ale na něm údajně v posledních měsících pracuje a podle zvěstí půjde o velkou změnu oproti současnému stavu. Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella slíbil, že s Windows „odemkne větší ekonomické příležitosti pro vývojáře a tvůrce“.

  Nové ikonky

  Průzkumník souborů a pár dalších systémových aplikací získaly nové ikonky. Změnili se i klasické ikonky u výchozích složek jako jsou stažené soubory a dokumenty.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS